Başbakan Erdoğan ile Ermenistan Devlet Başkanı Sarkisyan bugün biraraya geliyor.

50’ye yakın devlet başkanının katılacağı nükleer zirve için ABD'ye giden Erdoğan ile Sarkisyan arasındaki görüşme TSİ 16.30 gerçekleşecek.

Bu görüşme, ilişkilerin normalleşmesi yönünde imzalanan protokollerin ardından, liderler düzeyinde yüzyüze yapılacak ilk temas olacak. Erdoğan ile Sarkisyan, Davos'ta kısa bir süre biraraya gelmiş ancak Gazze krizi nedeniyle görüşme istenilen düzeyde gerçekleşmemişti.

Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz hafta özel temsilcisi Feridun Sinirlioğlu'nu ile Erivan'a mektup yollamıştı.

ERDOĞAN NE İSTEYECEK?
İsviçre’de imzalanan protokolün arkasında olan Ankara, Ermenistan’ın da net adımlar atmasını bekliyor. Ayrıca görüşmede, üçüncü ülkelerin devreye girmemesi istenecek.

Erdoğan, nükleer güvenlik zirvesinde Ermenistan'la Azerbaycan arasındaki Dağlık Karabağ sorununun çözümü için de çaba isteyecek.

Washington’da ikili temaslarda bulunacak olan Erdoğan’ın, bugün bir üniversitede yapacağı konuşmada Sarkisyan ile yapılan toplantının içeriğine dair mesajlar vermesi bekleniyor.

OBAMA İLE SALI GÜNÜ
Öte yandan, Başbakan Erdoğan'ın ABD Başkanı Obama ile görüşeceği tarih belli oldu. Erdoğan ile Obama 13 Nisan Salı günü biraraya gelecek. Bu görüşmenin saati gibi Erdoğan, Obama ve Sarkisyan'ın üçlü bir toplantı gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği de henüz netlik kazanmadı.

İkili görüşmeyle ilgili açıklamayı ABD Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes yaparken, nükleer güvenlik zirvesi de bu akşam başlayacak.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özel ''ANA'' uçağı ile TSİ 02.45'te ABD'nin başkenti Washington'a geldi.

Başbakan Erdoğan'ı Andrews Askeri Hava Üssü'nde Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan ve diğer yetkililer karşıladı.

Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile kalabalık bir heyet de Washington'a geldi.