Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

SAYGUN'U ZİYARETİ
Başbakan Erdoğan, emekli Orgeneral Ergin Saygun'un çalışma arkadaşı olduğunu belirterek, ziyaretini ''Bu bir insani görevdi. Bu insani görevi yerine getirmenin mutluluğu içerisindeyim. Herhangi bir beklentim söz konusu değil. Allah şifa versin. Astsubay olur, subay olur aynı şeyi bir başkası için de yapabilirim. Tutuklu ve hükümlü olanlarla ilgili olarak onlar bu ülkede mevcut yasaların gereğidir. Yasal düzenlemenin neticesi olarak bir ertelemeyle tahliye edilmiş olan Sayın Saygun benim beraber vazife yaptığım bir arkadaşım. Yaşça benden büyük. Amerika ziyaretimiz olmuştur birlikte. Bush döneminde Oval Ofis görüşmesinde ekibimin içinde olmuştur. Değerli bir çalışma arkadaşımdır. Saygun Paşa gittiğim zaman değil daha önce de birkaç ay önce de sıkıntılıydı. Ben o süreci de yakından takip ettim'' diye değerlendirdi.

BAHÇELİ'NİN SÖZLERİ
MHP Lideri Bahçeli, dünkü grup toplantısında Başbakan Erdoğan’ın 'Balyoz Planı' davasında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan, geçtiğimiz Perşembe günü açık kalp ameliyatı olan ve sağlık sorunları nedeniyle tahliyesine karar verilen emekli Orgeneral Ergin Saygun'u hastanede ziyaret etmesiyle ilgili olarak, ''Bu ziyareti samimi görmüyoruz. Başbakan, elinde çiçeklerle Silivri'ye kadar koştura koştura giderse hiç kimse şaşırmamalı'' demişti.

Başbakan'a bu konu da soruldu. Erdoğan, ''Bahçeli'nin dünyasıyla bizim dünyamız çok farklı, önce samimiyet dilini öğrenmesi lazım. Ben onların diliyle konuşmuyorum, konuşmayacağım çünkü benim aldığım ahlak dersi farklı. Milletimin verdiği göreve layık olmak için ahlak kuralları içerisinde görevimizi yapmaya devam edeceğiz. Acaba millet AK Parti’ye neden yüzde 50 oy veriyor da bunlara yüzde 12-13 oy veriyor. Millet akılsız oldu, bunlar yüzde 12-13 ile akıllı oldu. Böyle bir şey olabilir mi?'' diye konuştu.

İMRALI'YA 2. HEYET
Başbakan Erdoğan, İmralı'daki görüşmelere ilişkin, ''İlgili arkadaşlarım çalışmalarını yapıyorlar, bu hafta içinde olmazsa önümüzdeki hafta olacak. Adalet Bakanlığımıza henüz bir müracaat yok. İlkelerimizi ortaya koyduk, o ilkelerimiz çerçevesi içinde uygun olanlardan 2 ya da 3 kişi adaya gönderilebilir'' diye konuştu.

28 ŞUBAT'TA YENİ DALGA
Başbakan, 28 Şubat soruşturması kapsamında 5 emekli askerin ifadeye çağrılmasıyla ilgili ise, ''Biz bu ülkede geçmişte yaşanmış bazı olumsuzlukları yaşamak istemiyoruz. Eğer yaşamak istemiyorsak bunun gereğini de yerine getireceğiz. Yapılan çalışmalar bunun çalışmalarıdır. Yargı kendi görevini yapıyor, yürütme olarak biz üzerimize düşeni yapıyoruz, yapacağız'' dedi.