Erdoğan: Irak'la PKK konusunda sorun yok

Irak Başbakanı Maliki'nin Ankara ziyaretinin perde arkası netleşti. Başbakan Erdoğan, Irak merkezi hükümeti ile PKK'ya karşı mücadele konusunda, en ufak bir sorun olmadığını söyledi.

Haberler - NTV Haber 26.12.2008 - 11:04

Erdoğan: Irak'la PKK konusunda sorun yok

Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından Sheraton Otel'nde düzenlenen ödül törenine katılan Başbakan Erdoğan, çıkışta gazetecilerin sorularını cevapladı.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin ziyaretini değerlendiren Erdoğan, PKK'nın silah bırakması konusunda, "Irak merkezi yönetimi bu işin tarafı değil" değerlendirmesini yaptı.

Erdoğan, Bağdat yönetiminin Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlarını haklı gördüğünü de söyledi.

Erdoğan şöyle konuştu:

''PKK terör örgütüne karşı ortak mücadelede bizim Irak Merkezi Yönetimi ile en ufak sorunumuz yok. Silah bırakma konusunda Irak Merkezi Yönetimi bu işin tarafı değil. O da tabii ki bunun biz nasıl düşünüyorsak, aynı şekilde düşündüğünü çok açık, net her zaman Sayın Maliki ifade etmiştir. Şu anda bizim özellikle operasyonlar noktasındaki hareketimizi terörle mücadelede bir hak olarak gören bir insandır. Bu haklılığın Irak halkında da açık net ortaya çıkmaya başladığını ifade etmiştir. Bunun dışında tabii bizim siyasi, askeri noktada atacağımız konusunda ikili görüşmelerimizde ortak mutabakatımız oldu. Bütün bunların dışında karşılıklı icracı bakanlarımızın bu Strateji Yüksek Düzeyli Konsey'in uygulamaya geçirecek adımları atmanın hamdolsun dünkü görüşmelerde meyvelerini aldık. Bunlar şimdi enerji alanı başta olmak üzere eğitimde, sağlıkta, konut, altyapı, üst yapı bütün bu yatırımlarla ilgili bir sürecin hızla hayata geçirilmesi konusunda bakan arkadaşlarım görüşmelerini yaptılar. Belki de bu arada ikili olarak bakan arkadaşlarım gidiş gelişler yapacaklar heyetlerle birlikte. Bunlar da hızla devam edecek.''

EL HAYAT: MALİKİ TÜRKİYE'YE PLAN SUNDU
Arap El Hayat gazetesine göre ise Maliki, Gül ve Erdoğan'a PKK'nın Kuzey Irak'tan tasfiye edilmesine dönük bir plan sundu.

Buna göre Irak tarafı PKK'nın silah bırakmasını ya da Kuzey Irak'tan ayrılmasını sağlamakla yükümlü.

Türkiye ise PKK üyesi gençlerin Türk topraklarına geri dönmesine izin verecek ve  döndükten sonrada kovuşturmaya uğramamalarını sağlayacak.

Türk yetkililerce iadeleri istenen PKK lider kadrosununsa ya Kuzey Irak'ta kalması ya da Avrupa ülkelerine gönderilmesi öneriliyor.

Sayfa Yükleniyor...