Erdoğan iş güvenliği konferansında konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansında konuştu.

erdoğan.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansında konuşma yaptı.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle;

"Utanç verici manzaranın ortaya çıkmasının esas nedeni insana yönelik çarpık bakış açısıdır.İş kazalarında son yıllarında birçok düzenleme yapmış olmamıza rağmen Dünya Çalışma Örgütü İLO raporları gösteriyor ki bu alanda henüz istenen seviyede değiliz. İşçileri fabrikadaki robotlarla eş değer gören anlayış bizim anlayışımız olamaz. İş kazalarının azaltılması için insanı merkeze anlayan bir anlayış gereklidir.

İLO'nun da belirttiği gibi iş kazalarının kahir ekseriyeti yani yüzde 98'i şayet gerekli tedbir alındığında, var olan düzenlemeler tam olarak uygulansa önlenebilir kazalardan kaynaklanıyor. Başlı başına bu rakamlar bile ortada üzerinde etraflıca düşünmemiz gereken, çok ciddi bir sorun olduğunu göstermektedir. Ben burada meselenin imkan, para, teknoloji veya düzenleme eksikliği olduğu kanaatinde değilim.

İşçilerin ücretleri ve sosyal hakları kısıtlanarak kazanç olmaz. O kazanç haramdır. İşçi ve sendikalar da azami derecede dikkatli olmalı varolan imkanları kullanmalı yoksa işvereni zorlamalı.”

Bu konuda hükümet kadar, işveren kadar işçinin de gerekli önlemleri alması gerekiyor. Hava sıcak diye baretini, rahatsız ediyor diye koruyucu elbisesini giymeyen işçi kardeşim önce kendi hayatını tehlikeye attığını bilmelidir.

Bu konu günlük siyasete mahkum edilmeyecek kadar önemli. İnsan hayatı konusunda ortak hareket edilmeli. 1 Mayıs’ı terör propagandası için fırsat olarak görenler var. Güvenlik güçlerimize saldırmanın, canlı bombaları savunmanın neresi işçi haklarıyla bağdaşır.

Asgari ücret 184 liradan 1300 liraya çıktı. En düşük memur maaşı 392 liradan 2395 liraya ulaştı. Bunu söylerken bunlar idealdir demiyorum sadece bir kıyaslama yapıyorum. Bundan önceki dönemlere bakınca artan değil sürekli enflasyonun yiyip bitirdiği maaşlar vardı.

Ben buradan başta devlet olmak üzere işverenlerimize sesleniyorum, ne olur ücret takdirini yaparken işçinin alın terinden sömürmek suretiyle kazanma anlayışını bir kenara koyun. Bilin ki işçinin alın terinin hakkını vermek, sizin bereketinizi daha da artıracaktır, sizi daha da zengin kılacaktır.

Herkes 1 işçi alsa şu andaki mevcut işveren sayısına göre 1 buçuk milyon işsiz, iş sahibi olacak. 1 işçi kimseyi fakir etmez aksine daha zengin yapar."

Sayfa Yükleniyor...