Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya lideri Putin'in Türkiye'nin IŞİD'den petrol aldığı iddialarının ispat edilmesi durumunda istifa edeceğini ifade etti.

Erdoğan, BM İklim Değişikliği Zirvesi için gittiği Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande görüştü.

Görüşme sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Erdoğan'ın gündeminde uçak krizi ve Rusya'dan gelen Türkiye'nin IŞİD'den petrol aldığı iddiaları vardı. 

İddialar üzerinden Rusya lideri Putin'i eleştiren Erdoğan, "Böyle birşey ispat edildiği anda ben bu makamda durmam. Sayın Putin'e diyorum sen bu makamda dururu musun?" diye konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle: 

"İkili görüşmelerde ev sahibi Hollande ile bir görüşmemiz oldu. Bu görüşmede Türkiye-Fransa ilişkilerini ele aldık. Bunun yannıda ayrıca, bölgede meydana gelen gelişmeleri, son Rusya-Türkiye arasındaki gelişmeleri değerlendirme fırsatı bulduk

Biz iyi niyetimizi ortaya koyduk. Daha ilk günden Putin ile götüşme niyetimizi ifade ettik. Şimdi süreci takip ediyoruz. Rusya'da açıklamalar yapılıyor, onları da izliyoruz. Tüm radar tespitlerini kendi önlerine de koyduk.

Olayı kendilerine belgelerle anlattık. Onların da bunları bildiğini görmek beni memnun etti. Şu işin çok anlamlı bir yanı. Hava sahamızda 5 dakikada 10 kez uyarılan milliyeti bilinemeyen uçaklardan biri 17 saniye sonra Suriye'ye geçiyor. İkincisi F-16'larımız tarafından vuruluyor.

2 pilottan bir tanesi Suriyelilerin eline geçiyor. Diğer ölü olark Türkmenlerin eline geçiyor. Biz Hatay Valiliğimizin girişimiyle cenazeyi aldık ve cenaze bu sabah 10.30 gibi Rusya tarafına verildi. Böylece bu konuyla ilgili işlemi tamamlamış olduk.

Birçok şey konuşuluyor. Biz sabırla süreci devam ettirmenin gayreti içerisinde olduk. Türkiye'nin DAİŞ'ten petrol aldığı iddiaları ahlaki değil. Böyle bir belge varsa ortaya koysunlar, görelim. Bizim petrol aldığımız ülkeler bellidir. DAİŞ terör örgütünden petrol alan kişilerden birisi Rus ve Suriye vatandaşı olduğu Amerikan Hazine Başkanlığı tarafından söylendi. Önce bunun hesabını versinler.

Terör örgütleriyle bu tür alışverişi yapacak kadar haysiyetsiz değiliz. Bunu da herkesin bilmesi lazım. Kendilerine göre iftira at iz bıraksın bu onların geleneğinde var.

Burada çok çok iddialı bir şeyi de ortaya koyarım. Böyle bir şey ispat edildiği anda bizim milletimizin asaleti şunu gerektirir. Ben bu makamda durmam ama sayın Putin'e diyorum, 'sen o makamda durur musun ' Bu kadar açık bunu konuşuyorum. Bugün bunu buradaki bazı liderlerle de paylaştım.

Biz petrol kaçakçılığı yapanları da enseleriz. Bugüne kadar yasal yollarla çalıştık. Bizim terör örgütleriyle alışveriş yapacak kadar haysiyetsiz değiliz.

Biraz sabırlı olalım. Biz duygusal davranmayalım. Bütün bunların hepsini görelim. Eteklerde ne kadar taş varsa dökülsün, ondan sonra bizde de varsa birikmiş taşlar, biz de dökmeye başlarız.

Türkiye, bir kabile devleti değildir. Şu anda 80 milyon nüfusu olan G20'nin üyesi bir ülkeyiz. Aynı masayı beraber paylaştığımız bir ülke, bize karşı bu tür bir şeyi yapması hazmedilir bir şey de değildir."