Mavi Marmara kriziyle ilgili Türkiye ve İsrail arasında Cenevre'de yapılan görüşmeler İsrail basınına yansımıştı.

Krizde sona yaklaşıldığını ve tarafların bir formül üzerinde çalıştıklarını iddia eden Haaretz gazetesi, İsrail'in tazminat ve özürün resmi olarak Türk devletine değil, kurban yakınlarına yapılmasının işleri kolaylaştıracağı görüşünde olduğunu yazmıştı.

Görüşmeleri doğrulayan ve bunun henüz teknik boyutta olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, İsrail basınının 'özür merci' iddiasıyla ilgili net konuştu: Birey ve devlet ayrımı söz konusu değil, Türkiye Cumhuriyeti'nden özür dilenmeli...

Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun özel temsilcisi Yosef Ciechanover arasında İsviçre'nin cenevre kentinde kapalı kapılar ardında yapılan görüşmelerle ve İsrail basınındaki iddialarla ilgili konuştu.

'Mavi Marmara' baskını konusunda 'özür' ve 'tazminat' taleplerine ilişkin İsrail adımlar atmadığı sürece kimsenin normalleşme beklememesi gerektiğini belirten Erdoğan, ''Burada asıl önemli olan bir özür dilenmesidir. Burada bireylerden, devletten böyle bir ayrım söz konusu değildir. Tabii ki, Türkiye Cumhuriyeti'nden burada özür dilenmesi söz konusudur'' dedi.

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, ''İsrail ile ilişkilerde gelişmeler var. İsrail'de bir gazetenin iddiası vardı, İsrail özür dilemeyi kabul etti ve Türkiye büyükelçiyi geri gönderecek, diye... Durum nedir? İsrail'in özrünün devletten devlete olmayacağı da belirtiliyor. Bu yeterli olur mu'' sorusuna şu yanıtı verdi:

"AMBARGOLARIN KALKMASI LAZIM"
''Doğrusu ben sizin sahip olduğunuz detaylara sahip değilim. Bizim sadece ortaya koyduğumuz şudur:

Uluslararası karasularda Türk bayraklı bir gemi içinde olmak kaydıyla 3 tane Gazze'ye yardım götüren, insani amaçlı bir konvoya saldırı düzenlenmiştir. Bu saldırı, denizden olmuştur, bu saldırı havadan olmuştur. Bütün bunlarda belli mesafeler aşılmış ki, önemli adımlardan bir tanesi ambargoların yumuşatılması olmuştur. Ama ambargo henüz kalkmamıştır. Ambargoların da kalkması, bunun da tabii önünün açılması lazım.

"BİREY-DEVLET AYRIMI SÖZ KONUSU OLAMAZ"
Fakat burada asıl önemli olan bir özür dilenmesidir. Burada bireylerden, devletten filan böyle bir ayrım söz konusu değildir. Tabii ki Türkiye Cumhuriyeti'nden burada özür dilenmesi söz konusudur. Çünkü bunların hepsi bizim vatandaşımızdır. Bir tanesini biliyorsunuz ABD vatandaşı ama bizim soydaşımız olan bir evladımızdır.

Bir diğeri de tazminat konusudur. Ve bu konularla ilgili adımlar atılmadığı sürece kimse bizden normalleşmeyi beklemesin. Başından itibaren söylediğimiz budur.

"TEKNİK BOYUT AŞILMIŞ DEĞİL"
Diğer konuyla ilgili olarak da şu anda tabii görüşmeler yapılıyor ama bu görüşmeler henüz teknik boyuttadır. Teknik boyutu aşılmış değildir. Tamamen aşılırsa zaten bunlar sizlere de açıklanacaktır.''