Erdoğan istedi Barzani geldi

TSK'nın Hakkari'deki terör saldırılarının ardından Kuzay Irak'taki terör hedeflerine yönelik başlattığı hava destekli kara harekatı sürerken, Başkent’te de temas trafiği yaşandı.

20.10.2011 - 18:42

Erdoğan istedi Barzani geldi

Hakkari’de verilen 24 şehidin ardından Kuzey Irak’taki 5 bölgeye yönelik başlatılan hava destekli kara harekatının ilk gününde, Ankara’da da yoğun bir görüşme trafiği yaşandı.

Başbakan Erdoğan’ın, Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile yaptığı görüşmede Türkiye’ye gelmesini istediğini söylediği KDP Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani Ankara’ya geldi.

Ayrıca, yarın da, kısa süre önce PJAK’la yoğun çatışmaya giren İran’ın Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi Ankara’da olacak.

Başbakan Erdoğan ile Neçirvan Barzani arasındaki görüşmeye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, yarın Ankara’ya gelecek olan İran Dışişleri Bakanı Salihi’nin de, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir görüşme yapması bekleniyor.

ERDOĞAN- GÜL ZİRVESİ
Bu arada Başbakan Erdoğan, Barzani görüşmesi sonrası Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le biraraya geldi.

BARZANİ: TÜRKİYE İLE BİRLİKTEYİZ
Erdoğan'la biraraya gelmeden önce Davutoğlu ile yaptığı görüşme sonrası konuşan Neçirvan Barzani, Ankara'yı Mesut Barzani'yi temsilen ziyaret ettiğini belirtmiş, Hakkari saldırısı nedeniyle Türk milletinin acılarını paylaştıklarını ve kendisinin de başsağlığı dilemek için burada olduğunu söylemişti.

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani'nin dün Başbakan Erdoğan ile telefon görüşmesi yaptığını hatırlatan Barzani, ''Bu eylem karşısında Türkiye ile birlikteyiz. Bu eylem hiçbir şekilde Türk ve Kürtlerin ilişkilerinin bozulmasına neden olmamalı'' demişti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmesinde tüm alanlarda birlikte yapılabilecek hususları ele aldıklarını söyleyen Barzani, bu tür toplantıların gelecekte daha sık olacağını kaydetmişti.

Barzani, demokratik açılıma da destek vererek, ''Türkiye Başbakanı tarafından başlatılan demokratik açılımı takdir ediyor ve destekliyoruz. Bu adımlar cesur adımlardır ve Kürt halkının bu adımlardan cesurca yararlanacağına ve bu adımları değerlendireceğine inanıyoruz'' demişti.

MESUD BARZANİ TÜRKİYE'Yİ ZİYARET EDECEK
Mesud Barzani'nin kısa zamanda Türkiye'yi ziyaret etmesinin gündemde olduğunu belirten Barzani, işbirliğinin tüm alanlarda daha da güçleneceğini kaydetmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...