Erdoğan kamusal alan tarifi istiyor

Başbakan Erdoğan, başörtüsü sorunu, HSYK seçimleri ve 'Netanyahu katılırsa ben gitmem' dediği İklim Değişikliği Zirvesi'yle ilgili açıklamalarda bulundu.

Haberler 19.10.2010 - 21:03

Erdoğan kamusal alan tarifi istiyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, en son 1978 yılında Bülent Ecevit'in Başbakan olarak ziyaret ettiği Finlandiya'ya gitti.

Ziyeret öncesi açıklamalarda bulunan Erdoğan'a, gazeteciler HSYK seçimleri, türban tartışmaları ve Yunanistan'daki İklim Değişikliği Zirvesi'yle ilgili sorular yöneltti.

Erdoğan, türban konusuyla ilgili yarın grup başkanvekilleri arasında görüşmeler olacağını anımsatarak, ''Siz ne düşünüyorsunuz, bu sorunu çözmeye yakın mı?'' sorusu üzerine, ''Önce tabii 'başörtüsü' diyelim şuna, 'türban demeyelim'' dedi.

Erdoğan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Suha Okay'ın, 'başörtüsünün kamusal alana taşınıp taşınmaması konusunda bir sorumuz var ve hala bir açıklık getirilmedi' şeklinde açıklamasıyla ilgili "Bunların hepsi, o söylediğimiz zeminde konuşulacak, tartışılacak mevzulardır" diyen Erdoğan şunları söyledi:

"7 YIL ÖNCE KAMUSAL ALAN..."
"Kamusal alanın Türkiye'nin gündemine ne zaman girdiğine bakıldığında 7 yıl öncesi görülecektir. 7 yıldan önce Türkiye'de bu konuyla ilgili 'kamusal alan' diye bir ifade hiçbir zaman kullanılmamıştır. Daha sonra gündeme girmiş ve bu konu tartışılmaya başlanmıştır.

Kamusal alan neresidir, neresi değildir, bunların hepsinin bu görüşmelerde müzakeresi yapılır, gerekli adım atılır. Özgürlükler nereye kadar var, bunun sınırı nedir, bunların hepsi tartışılır. Özgürlükler açısından kamusal alan, özgürlükleri kısıtladığı alanlar nereleridir öğrenmemizde fayda var, görmemizde fayda var diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

"KİMSE BİRBİRİNİ SUÇLAMASIN"
Bu bağlamda müşterek bir çalışma yapılması ve bu çalışmanın olgunlaştırılmasından sonra da hemen adımın atılarak sorunun ortadan kaldırılması isteğinde olduklarını dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

''Ve bu görüşmeler neticesinde ortaya hangi tablo çakacaksa bunu da kamuoyuyla paylaşacağız. Yani kimse, 'Bu, AK Partinin bir projesidir' diyemez, dememeli. Biz istiyoruz ki, TBMM'de grubu bulunan 4 parti bir araya gelerek bu adımı atalım. Ve kimse de birbirini suçlamasın.

''Böyle bir yaklaşım tarzına sadece gülüp geçiyorum.

Türkiye'de 12 bine yakın hakim ve savcı bir seçime giriyor, oy kullanıyorlar ve oy kullandıkları insanlar Türkiye'nin değişik yerlerinde birinci derece hakim, savcı... Bu seçim bu şekilde bittikten sonra yeni bir yakıştırma esasına giriyorlar.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı bizzat seçim neticelerini açıkladı, ilan etti. Adalet Bakanlığı'nın seçimlere farklı bir şekilde dahli olması söz konusu değil. YARSAV kendisinin böyle bir gayret içerisinde olduğunu, meşru olarak aday göstererek, açıkladı, üyeleri arasından adayları vardı. Adalet Bakanlığı'nın böyle bir çalışma yapması söz konusu olamaz.

Adalet Bakanlığı'nın içinden 1-2 tane birinci sınıf hakim aday olmuştur, seçilmişlerdir. Bu onların yasal hakkıdır, yasal olarak buna mani bir hal yoktur. Adalet Bakanlığı'nda olan her görevlinin Yargıtay'a da Danıştay'a da zaten seçilme hakları var ayrıca ve bugüne kadar Yargıtay'da, Danıştay'da bulunan birçok üyenin Adalet Bakanlığı'ndan gelip geçtiğini görürsünüz.''

YUNANİSTAN'A GİDİYOR
İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu'nun, Yunanistan'daki Akdeniz İklim Değişikliği Zirvesi'ne katılması halinde zirveye katılmayacağının Yunanistan'a bildirildiği yönündeki haberlerin anımsatılması üzerine Erdoğan, konuyu Dışişleri Bakanlığı'ndan öğrendiğini ve bunun üzerine Yunanistan'a ''Netenyahu, Akdeniz İklim Değişikliği Zirvesine katılacaksa orada benim olmam söz konusu değil'' açıklamasında bulunduğunu söyledi.

Malta Başbakanı ve kendisinin ana konuşmacı olarak davet edildiğini anımsatan Erdoğan, ''Netenyahu'nun Akdeniz İklim Değişikliği Zirvesi'ne katılmayacağına dair haberi aldık. Şu anda yeni bir gelişme olmazsa, Yunanistan'daki zirveye katılacağım'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...