Erdoğan: Karanlık girişimlere izin vermeyeceğiz

Başbakan Erdoğan, her türlü hukuk dışı teşebbüs, karanlık girişim, TBMM'yi hedef alan her türlü yeraltı örgütlenmenin, demokrasi ve hukuk çerçevesinde mutlaka bertaraf edileceğini söyledi.

Anadolu Ajansı 23.04.2009 - 16:01

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle özel gündemle toplanan TBMM Genel Kurulunda konuşan Başbakan Erdoğan, siyasi temsil yetkisinin ve meşruiyetin kaynağının millet olduğunu söyledi.

Meclisin açılışından bugüne kadar geçen 89 yılda çok büyük tecrübeler kazanıldığını belirten Erdoğan, 'Bugün milli egemenlik kavramı ile birlikte demokrasimiz, daha ileri noktalara ulaşmış, daha gelişmiş durumdadır'' dedi.

Başbakan Erdoğan, çok partili demokratik hayatın başladığı andan itibaren milli iradeyi ve demokrasiyi tartışma konusu yapanların, milli iradenin tecelli ettiği demokratik seçimlerde aziz milletten en anlamlı cevabı aldıklarını kaydetti. Erdoğan, şöyle konuştu:

'Unutmamak gerekir ki demokrasiyi ve milli iradeyi zayıflatmak, Türk milletini ve Türkiye Cumhuriyetini zayıflatmakla eş anlamlıdır. Hiç şüphesiz ki daha çağdaş, daha modern, daha müreffeh bir Türkiye, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan cumhuriyetimizin AB sürecinde reformcu bir çizgide ilerlemesiyle, küresel rekabet gücünü daha da artırmasıyla mümkün olacaktır.

Bugün dünyanın 17. büyük ekonomisi haline gelmiş bir Türkiye var. Bugün, 742 milyar dolar gayri safi yurt içi hasıla büyüklüğüne ulaşmış bir Türkiye var. Bugün, 132 milyar dolar ihracat hacmine, 334 milyar dolar dış ticaret hacmine ulaşmış bir Türkiye var. Bugün, komşularıyla meselelerini çözüm yoluna koymuş, bölgesinde ve dünyada barışa katkı sağlayan, küresel meselelerde ağırlığı olan, saygınlığını yeniden kazanmış bir Türkiye var. AB'ye tam üyelik yolunda kararlılıkla ilerleyen, gecikmiş reformlarını cesaretle yapan, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti yapısıyla bölgesine örnek teşkil eden bir Türkiye var.

Bu Türkiye, işte bu yüce Meclisin eseridir. Bu Türkiye, milli iradeye ve demokrasiye samimiyetle sahip çıkan bu milletin eseridir.''

Başbakan Erdoğan, milli irade ve demokrasiye yönelik her türlü girişimin; aynı zamanda Türkiye'nin büyümesine, ilerlemesine, kalkınmasına, güçlü ve saygın bir ülke olmasına yönelik engelleyici bir girişim olarak algılanacağını kaydetti.

Aziz millet ve yüce Meclisin, bu tür olumsuz girişimler karşısında tarihi boyunca olduğu gibi, bugün ve bundan sonra da kararlı ve tutarlı bir duruş sergileyeceğini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

'Çünkü, Türk milletinin karakteri bağımsızlıktır, hür iradesine ve onuruna sonuna kadar sahip çıkmaktır, her türlü baskı ve haksızlığa karşı amansız bir duruş sergilemektir. Her türlü hukuk dışı teşebbüs, karanlık girişim, TBMM'yi ve demokrasiyi hedef alan her türlü yeraltı örgütlenmesi, demokrasi ve hukuk çerçevesinde mutlaka bertaraf edilecektir. Çünkü çocuklarımıza aydınlık bir gelecek emanet etmek, onlara güçlü bir Türkiye teslim etmek gibi bir sorumluluğumuz, yükümlülüğümüz var.

Bugün aydınlık bir Türkiye için ter dökmeyenler, fedakarlıkta bulunmayanlar, cesaret sergilemeyenler, çocuklarımıza bugünkünden daha iyi bir Türkiye emanet edemezler. Bugün karanlıkları aydınlığa kavuşturmak için samimi bir tavır ortaya koyamayanlar, yarın çocuklarımızın yüzüne bakmakta zorlanırlar.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...