Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ tarafından Merkez Orduevi'nde verilen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İlişkili Haberler


''Açılım sürecinde 4 tane şehit, ne yapılması gerekiyor?'' sorusu üzerine Erdoğan, ''Ben insan olarak olaya baktığımda demokratik açılım sürecini baltalamaya çalışan, engellemeye çalışan bir girişim olarak değerlendiriyorum. Tabii şu anda milli birlik projesi kapsamında demokratik açılım devam ediyor. Bunların en önemli yanı olan terör sorunu ile mücadele kararlıklıkla devam ediyor, devam edecek'' yanıtını verdi.

Erdoğan, “Milli birlik, kardeşlik ve beraberliğimize atılan bir bombadır. Bu demokratik açılımı milli-birlik ve kardeşlik projesini engelleme girişidir. Bu gibi saldırılar demokratik açılıma devam etme kararlılığımızı engellemeyecektir. Yolumuza devam edeceğiz” dedi.

''Demokratik açılım projesi'nin bir kardeşlik projesi'' olduğunu vurgulayan Erdoğan, ''Bunu engellemeye çalışan mihraklara karşın, bizim durmamız mümkün değil. Bugünkü olayın nasıl olup olmadığının da bir neticesini de almamız lazım. Bunu da inşallah yetkililerden alacağız. Ne olmuş gerçekten.''

Başbakan Erdoğan, demokratik açılım süreciyle ilgili başka bir soru üzerine 15-20 gün önce bu konularla ilgili ''her şeyi yapabiliriz'' dediklerini anımsatarak, ''Biz istiyoruz ki... Ta başta söyledim, biz ülkenin tamamı değiliz. Oturalım konuşalım. Bu ortak bir sorunumuz değil mi? Yoksa bir sorun yok mu'' yanıtını verdi.