Seçim turuna Sinop ve Amasya’da devam eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, mitinglerde yaptığı konuşmalarda medya ve muhalefete yönelik eleştirilerini sürdürdü.

Basına karşı boykot çağrısını bir kez daha yineleyen Başbakan Erdoğan, “Yalanı, iftirayı, karalamayı bunlar özgürlük sanıyorlar. Biraz eleştirin, biraz bam teline dokunun, feryat figan özgürlüklerden dem vururlar. Yalan yanlış haber yapan medyayı evinize sokmamanızı yine söylüyorum” diye konuştu.

“29 MART’TA MUMUNUZ SÖNECEK”
Erdoğan, şöyle konuştu: “Bunlar kalkıp bir kaç tane bizimle ilgili olumlu haber yapan gazetelere ‘yandaş medya’ diyor. Peki siz kimin yandaşısınız? Bunlar da CHP’nin yandaşı. Bu ara çok iyi ortaya çıktı. İyi paslaşıyorlar, iyi anlaşıyorlar. İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de iyi anlaşıyorlar. Ama bu mumunuz da yanmayacak. 29 Mart’ta bu mum da sönecek. Çünkü biz medyanın kurduğu parti değiliz, milletin kurduğu partiyiz. AK Parti’yi millet kurdu, medya patronları değil.

MUHALEFETİ TAŞERONLARA VERMİŞLER
“Şimdi de ‘yandaş medya’ diye birşeyle, bir gayretle, zira AK Parti’yi karalamanın telaşı içindeler. Dikkat edin, hiçbir projeleri yok. Bu yandaş medyalarıyla birşey yapamazlar. İstedikleri kadar iftira atsınlar, istedikleri kadar doğru olmayan, dürüst olmayan haberlerle bize iftira atsınlar, benim milletim bunların ne olduğunu biliyor, o yalan yanlış haberleri yapan medyanın da ne olduğunu iyi biliyor. Bunlar muhalefeti taşeronlara vermişler. Bu taşeronlar kim? Yandaş medyaları. Bunlar yazıyor, çiziyor. Bunlar da medyanın arkasına takılmış yola devam ediyorlar. Kargadan kılavuz olmaz. Diyorum ki kendinize başka kılavuz bulun. Tek bildiğiniz muhalefet etmektir. Onu da medyaya ihale ediyorsunuz.”

“BASIN AHLAKINDAN DA BAHSETSELER...”
Erdoğan, Basın Kanunu’nun alanını kendilerinin genişlettiklerini belirterek, “Keşke basın özgürlüğünü dillerine doladıkları kadar basın ahlakından da bahsetseler. Keşke özgürlükleri bir bütün olarak herkes için savunabilseler” dedi.

“MUHTAR BİLE OLAMAZ DİYORLARDI”
Erdoğan, şöyle devam etti: “Anamuhalefet lideri hala bizi yandaş medya üretmekle suçlamaya kalkıyor. Önce sen yandaş medyalarından bir arın da ondan sonra ne konuşulacağını biz de beraber oturup senle konuşalım. O medya benimle ilgili de şu başlıkları atıyordu o zamanlar, ‘Erdoğan’dan muhtar bile olamaz’ diyordu. Ama benim milletim, Erdoğan’a muhtar olmayı bırak bu ülkede başbakanlık makamını teslim etti. Bunlara rağmen teslim etti. Bu nasıl bir çelişki?

BAŞINIZA BİR ŞEY Mİ DÜŞTÜ?
“Hani ünlü bilim adamı Newton’un başına elma düşmüş de yer çekimini keşfetmiş ya, bunların da son günlerde başına bir şey düştü. Birden bire milleti keşfettiler, milletin ihtiyaçlarını keşfettiler. Bakıyorsun birdenbire Kur’an Kursları, din eğitimi aklına geldi. Kılık kıyafeti, sosyal yardımları keşfettiler. Bu millet bunlara sormaz mı dün neredeydiniz, başınıza seçim sandığı mı düştü ne oldu? Bir günde aydınlandınız, bir haftada milleti hatırladınız, milletin hissiyatını, milletin taleplerini dert edinir oldunuz. AK Parti, özgürlük, demokrasi mücadelesi verirken neden destek olmadınız da köstek oldunuz? AK Parti yoksullukla, yolsuzlukla, yasaklarla mücadele ederken neden destek değil de köstek oldunuz. AK Parti, göğsünü gere gere çetelerle mafya ile hukuksuzlukla mücadele ederken soruyorum neredeydiniz? Sayın Baykal ‘onların avukatıyım’ demedin mi? Ne oldu da birden bire aydınlandınız? Başlarına ne düştü? Bilmiyorum ama 29 Martta başlarına bir kez daha Amasya’nın meşhur elmasının düşeceğini çok iyi biliyorum.”