Başbakan Erdoğan, Afyonkarahisar'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin, Amstardam'daki uçak kazasıyla ilgili sorularını yanıtladı.

İlişkili Haberler


Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu:

''Şu ana kadar bana ulaşan bilgilere baktığımızda, gerek Ulaştırma Bakanım ile yaptığım görüşme, gerek dün bizimle beraber olan ve Hollanda'ya dönen Mustafa Bahçecioğlu Bey ile yaptığım telefon görüşmesinde aldığım bilgiler, bu çerçevede söylüyorum. Sizlerin de bildiği gibi, piste 400-500 metre kala oradaki bir araziye düşüyor. Bunun neticesinde kuyruk kısmı kopuyor. Ön kısmında kopma değil ama bir darbe söz konusu.

Şu ana kadar 80'e yakın yolcunun sağ olarak çıktığı belirtiliyor. Mustafa Bey'in bana söylediği, 3 ölü ama Binali Bey'in söylediği 1 ölü. Zaten yolcu sayısı 127, 7'si de personel olmak üzere 134 kişi bulunuyor. Sağ çıkarılanların dışındakiler yaralı fakat bu yaralılar içerisinde sıkışıp da henüz çıkarılamayanlar var. Onları da çıkarmaya çalışıyorlar.

Tabii Allah beterinden korusun. Hakikaten çok çok büyük bir kaza, felaket olabilirdi. Allah'a hamdolsun ki oradaki yolculara herhangi bir şey olmadı. Bu uçak kazaları biliyorsunuz neredeyse tamamı ölümle neticelenen kazalar olabiliyor. Böyle bir netice olması bizleri bu noktada mutlu etti. Ben uçağın içerisindeki tüm yolculara tekrar çok büyük geçmiş olsun diyorum. Ölen yolcuya Allah'tan rahmet diliyorum. Ailelerine sabır diliyorum. Yaralılarımıza Allah'tan şifalar diliyorum. Sağ kurtulan tüm yolculara da çok büyük geçmiş olsun temennisinde bulunuyorum.

Şu anda incelemeler yapılıyor. Özellikle uçak tabii 2002 model. Son bakımı Aralık ayı içerisinde yapılmış durumda. Bu konuda herhangi bir eksiklik söz konusu değil. Kriz masası oluşturuldu. Kriz masası ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü çalışmalarını sürdürüyor. Biz de anbean takip ediyoruz. Gerek Bakanım gerek THY'nin yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım ve genel müdürümden bilgileri almaya devam edeceğiz.''