Memleketinde temaslarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çayeli ilçesinde vatandaşlara hitap etti.

Suriye’de kimyasal silah kullanılmasına bir kez daha tepki gösteren Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: "Suriye'de 100 bini aşkın insan öldürüldü. Dünya nerede BM Güvenlik konseyi nerede Sesi çıkmıyor. Biz konuştuğumuz zaman diyorlar ki, sana mı kaldı? Sen niye konuşuyorsun? Ben milletim adına konuşuyorum.

Biz katil Esed'in yanında mı olacaktık? Biz onun yandaşlarının yanında mı olacaktık? Çünkü biz şuna inanıyorduk. dünyada bir kişinin ölümüne rıza göstermek tüm insanlığın ölümüne rıza göstermek gibidir. Dolayısıyla buna müsaade edemezdik. İşte o sabileri gördük, o yavruları gördük, kimyasal silahlarla öldürdüler, bunların vücutlarında bir tane mermi yoktu, mermi izi yoktu, kan yoktu ama bunlar kimyasal silahla şehit edilmişlerdi. 2 bine yakın yavru, sabi şehit edilmişti. Buna rıza göstermek mümkün mü?"

Erdoğan, Suriye'den gelen 200 bin kişinin çadırkentlerde kaldığını, 300 bin kişinin de ülkede değişik yerlerde evlerde ağırlandığını belirterek, "Açık kapı politikasıyla bunu sürdürüyoruz" şeklinde konuştu.

Erdoğan, Suriyeli sığınmacılar için şu ana kadar 2 milyar dolar harcama yapıldığını dile getirdi.

Mısır'ın 70 yıl otokratik rejimin yönetimlerde kaldığına işaret eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yüzde 52 ile Mursi, Mısır halkı, iktidara getirildi. Bir yıl tahammül edemediler. Bu nasıl insanlık? Bu nasıl demokrasi? Bu nasıl insanların milli iradesine saygı duymak? Öyle bir saygı yok. Türkiye'de de aynı anlayış var bazı kesimlerde, Batı'da da aynı anlayış var. Batı, bu testi de kaybetti. Bu imtihanı da kaybetti. Düşünebiliyor musunuz, 17 yaşında Esma kızımız, sniper silahıyla, keskin nişancılar tarafından, bu silahla şehit ediliyor ve Esma'nın kardeşi Ammar, o da dün tutuklanarak içeri alınıyor. Niye? Çünkü onlar oylarının namusuna sahip çıkmak istiyorlardı. Bunların elinde silah yok, bunların elinde çakı yok, bunların elinde pala yok, hiç bir şey yok. Buna rağmen şu anda bakıyorsunuz, binlerce Mısırlı kardeşimiz şehit edildi, 10 bini aşkın Mısırlı kardeşimiz şu anda cezaevinde, liderler hapislerde."

Cezaevinden çıkarılan Hüsnü Mübarek'in son derece mutlu olduğuna vurgu yapan Erdoğan, "Zevkten dört köşe. Niye çünkü şu anda Sisi midir nedir malum, siz biliyorsunuz zaten, şimdi bunlar bir araya geldiler. Dayanışma halindeler" dedi.

"Ama şunu bilin; alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste. Mazlumların ahının yerde kalmaz" ifadelerini kullanan Erdoğan, şöyle konuştu: "Zalimler, hiçbir zaman payidar olmaz. Firavunlar payidar oldu mu? Bir sinek bile Nemrud'un işini bitirdi. Firavun, Musa'yı büyüttü, sarayında. Ondan sonra Musa, onun işini bitirdi. Bilesiniz ki her Firavun'un bir Musa'sı vardır. Bunu böyle bilin. İnşallah bunların da Musa'ları yakındır, gelecektir. Ve ben diyorum ki; hak ve halk er geç hakim olacaktır."

"Güçlü bir Türkiye’nin istenmediğini vurgulayan Erdoğan, “O halde kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz” şeklinde konuştu.

Rizespor'un da Süper lig'de oynadığına işaret eden Erdoğan, futbolun yanı sıra diğer branşlarda da yatırımların devam ettiğini bildirerek, "Şimdi bir bayanlar için bir de erkekler için yüzme havuzları, olimpik olarak yapılıyor. Bütün bunlarla birlikte Rize'nin gençliği kötü alışkanlıkların sahibi olmayacak tam aksine kendi milli değerlerine, manevi değerlerine sahip bir gençlik olarak, Rize'nin gençliği temayüz edecek, ben buna inanıyorum" diye konuştu.