Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NTV canlı yayınında Oğuz Haksever, Nermin Yurteri, Banu Güven ve Ruşen Çakır’ın sorularını yanıtladı.

İlişkili Haberler


Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “havuzlu villa” eleştirisine tepki gösterdi.

Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

“Evlerle ilgili konular devamlı ağzında... NTV’den söyleyeyim; eğer kendisi bu konuda samimiyse şu anda kiracı olarak oturduğum bu eve kendisini ben davet edeceğim. Sizlerde gelin. Bu evde altın musluk var mı, gazetede gösterilen fotoğraflar var mı? Sadece dış kapıyı göreceksiniz, ithal olup olmadığını yakından müşaade edeceksiniz. Kale Kilit’in kapısıdır. Eğer bu söylenenler orada yoksa kendisi bulunduğu makamı bırakmaya hazır mı? Siyasette söz ağızdan çıkar, çıktıktan sonra onun mahkumu olursun.

7.5 milyon dolardan bahsediyorlar, bırakın onu yüzde 50 indirimle buyursun gelsin alacaksa alsın. İnsan biraz utanır sıkılır edep denilen bir şey var. Böyle 70’li 60’lı yılların politikasıyla politika yapılmaz, bunları artık benim halkım yutmuyor.

Ben belediye başkanlığını yaptığım zaman bulunduğum yerde apartman dairesinde oturdum. O bölgedeki binalar genelde imara aykırıdır, öyle bir dairede oturdum. Ama belediye başkanlığının Florya’da köşkü vardı, muhteşem bir mekandı ama ben orada oturmadım. Kimse kalkıp da ‘Belediye başkanımız orada oturmuyor Beylerbeyi’nde bu dairede oturuyor’ diye konuşmadı.

Aynı şekilde başbakan olduğumda resmi konutta oturmadım. Sadece uluslararası toplantılarda resmi konutta yemek veriyorum. Kemdim subay evlerinde yine bir apartman dairesinde oturuyorum. Muhalefet böyle bir şeyi niye konuşmuyorlar, bunlarda benim kendime ait özel ilkelerim. Eğer burada çok fazla yasal olmayan bir şey varsa gereğini yapın. Ama kendi parti grubunda bir sürü villaları var. Kendisinin de villası çıktı.”