Erdoğan: Kimseye yaşam tarzı dayatmayız

Başbakan Erdoğan, yılın ilk Ulusa Sesleniş konuşmasında son günlerde gündemi hayli meşgul eden yaşam tarzı tartışmalarına değindi. Erdoğan, “Biz kimseye yaşam tarzı dayatmadık, dayatmıyoruz, dayatamayız” dedi.

29.01.2011 - 08:41

Erdoğan: Kimseye yaşam tarzı dayatmayız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2011 yılının ilk Ulusa sesleniş konuşmasını yaptı.

Başbakan konuşmasında içki satışına kısıtlama getiren düzenleme ile başlayan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın sözleri ile alevlenen yaşam tarzı tartışmasına da değindi.

Erdoğan, “Kendi fikirlerimizi, kendi yaşam tarzlarımızı topluma empoze etmek için değil, herkesin özgürce yaşayabildiği, kimsenin başkasının özgürlük alanına müdahale etmediği, ileri demokrasinin tüm kurallarıyla işlediği bir Türkiye inşa etmek üzere bu yola çıktık” dedi.

Erdoğan, şöyle konuştu: “Biz kimseye yaşam tarzı dayatmadık, dayatmıyoruz, dayatamayız. Tam tersine herkesin yaşam tarzı, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olarak bizim teminatımız altındadır. Bu noktada sürdürülen kampanyalar karşısında da milletimin uyanık olmasını, söylentilere değil, 8 yıllık icraatlarımıza bakmalarını özellikle rica ediyorum.

Başbakan Erdoğan, Cumhuriyet tarihi boyunca sanatın ve sanatçının en çok desteklendiği dönemin AK Parti dönemi olduğu ifade etti.

Erdoğan, şunları söyledi: “Cumhuriyet tarihimiz boyunca, sanatın, sanatçının, sanat eserinin en fazla değer gördüğü, itibar gördüğü, korunduğu, kollandığı ve desteklendiği dönem, açıkça ifade ediyorum ki, hükümetimiz dönemidir.

Toplumun en ciddi meseleleri hakkında dahi görüşlerine başvurulmayan sanatçılarımızın görüşlerine biz başvurduk. Sanatın her dalını destekledik. Başta İstanbul olmak üzere çeşitli şehirlerimizde uluslararası sanat organizasyonlarını teşvik ettik. İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti olmasını biz sağladık.”

Yeni anayasa konusuna da değinen Erdoğan, "Katılımcı, özgürlükçü bir anayasayla, büyük Türkiye vizyonuna denk düşen güçlü bir anayasayla geleceği kucaklayabiliriz" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...