Erdoğan: Koruma bandının önüne geçtiler

Başbakan Erdoğan, Bostancı’daki çatışmayla ilgili olarak yapılan TV yayınlarını eleştirdi. Canlı yayınların çok  abartıldığını söyleyen Erdoğan, “Koruma bandının önüne geçildi” dedi.

27.04.2009 - 17:29

Erdoğan: Koruma bandının önüne geçtiler

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bostancı’daki çatışmada yaralananları hastanede ziyaret etti.


Gazetecilere açıklama yapan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

“60 değişik noktada yapılan operasyonlar çerçevesinde değişik terör örgütlerine mensup 40 kişi gözaltına alınmıştır. Bostancı’da polise açılan ateş sonrasında yaşanan müsademe çerçevesinde üst düzey yöneticisi olduğu bilinen, operasyonda ölü olarak ele geçirilen bu şahsın dışında, malesef 1 emniyet amirimiz şehit oldu. 16 yaşındaki vatandaşımız şehit olmuştur. 7 polisimiz ve iki sivil vatandaşımız yaralandı. Yaralı polislerin hayati tehlikesi bulunmuyor. NTV kameramanını da ziyaret edeceğiz.

Bir Başbakan olmanın ötesinde, televizyonların uluslararası medya etiği doğrultusunda davranmalarını gerektiğini düşünüyorum. Çok çok abartılı yapılan canlı yayınlarda izleyenlerin çocuk ve diğer kişilerin üzerinde yarattığı olumsuz psikolojinin hep birlikte farkında olmamız gerekiyon. Gerek ulusal, gerekse uluslararası camiada meydana getireceği tesirleri göz önüne almalıyız. İş o kadar abartılıyor ki, bir kameraman arkadaşımız da yaralanıyor. Çok daha ağır bir duruma dönüşebilirdi. Bu kadar bu işin içine girmek, ciddi manada sıkıntıya sokuyor. Bu tür canlı yayınların toplumuz için olumsuz neticeler doğurduğunu bilmemiz lazım. Bu tür yayınlarda çok daha dikkatli olmamız gerekiyor. Bu olumsuz tesirleri düşünerek, illa RTÜK talimatının gelmesini, mahkemelerden bir kararın çıkmasını beklememize gerek yok. Toplum olarak konunun hassasiyeti açısından daha hassas olmamız, medya etiği açısından da gerekli olduğunu düşünüyorum. Tekrar başımız sağolsun, geçmiş olsun diyorum.

Emniyet teşkilatı her türlü tedbiri aldı. Kordonların çekildiğini bizzat ben gözlerimle gördüm. Buna rağmen o koruma bandın önüne geçildiğini de gördüm. Trafik akışını tamamen durdurulabilirdi ama kontrollü olarak verildi. Ben Emniyet Müdürüme inanıyorum.

Bazı konularda çok acele ediyorsunuz. Eylemin çeşidi ve silahlar hakkında değerlendirme yapıldıktan sonra net bir açıklama yapılacaktır.

Çok değişik cinste patlayıcılar bulundu. Adeta bir depo. “

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...