Erdoğan, Kral ile Yemen'i konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı ile Yemen konusunu telefonda görüştü.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 27.03.2015 - 13:53

Erdoğan, Kral ile Yemen'i konuştu

Yemen konusunda Ankara'nın telefon diplomasisi devam ediyor.

ABD Başkanı Barack Obama ile telefonda Yemen konusunu ele alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud ile de görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suud Kralı ile yaptığı görüşmede, Yemen'de Husi milislerinin, varılan tüm anlaşmaları ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararını çiğnemelerinin kaygı verici olduğuna dikkati çekti.

Erdoğan, Yemen'in birlik ve bütünlüğünü, bölgenin güvenlik ve istikrarını tehlikeye sokan davranışların, uluslararası toplum tarafından endişeyle karşılandığını da vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hassasiyet ve destek mesajından dolayı teşekkür eden Suud Kralı Selman bin Abdülaziz'in de Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'den gelen talep üzerine, Suudi Arabistan öncülüğünde KİK ülkelerince başlatılan hava harekatı hakkında bilgi verdiği kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Suudi Arabistan Kralı Selman'ın, 2 Mart'ta, Riyad'ta yaptıkları görüşmeye atıfta bulunarak, iki ülke arasındaki ilişkileri en üst seviyeye çıkarma konusundaki kararlılıklarını, görüşme vesilesiyle yeniden teyit ettikleri belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...