Erdoğan: Makedonya AB'ye bizden önce girer

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Hiç endişeniz olmasın, Makedonya AB'ye bizden önce girer. Onun için ben şimdiden hayırlı olsun diyorum'' dedi.

Anadolu Ajansı 29.09.2011 - 17:16

Erdoğan: Makedonya AB'ye bizden önce girer

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan, Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski ile düzenlediği ortak basın toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Erdoğan, Makedonya'nın ismi ile Avrupa Birliği ve NATO üyeliğine Yunanistan'ın karşı gelmesine ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi:

''Öncelikle isim noktasındaki tavrımız tabii Türkiye olarak bizim belli. İsim noktasındaki hakkı vazgeçilmezdir ve bu Makedonya'nın bu en tabii, en doğal bir anayasal hakkıdır. Bu süreci bizler zaten destekliyoruz, yanındayız. Yunanistan'ın tavrını, yaklaşımını ise anlaşılmaz buluyoruz. Doğru bulmuyoruz. Yunanistan'ın ismi bellidir; Greece... Açık, net ortada. Burada kalkıp hala üst, alt, böyle bir yaklaşım içerisine girmeyi anlamsız buluyoruz. Yok, geçmişten beri bu bize aitti, şöyleydi, böyleydi gibi yaklaşımlar doğru değil. Artık küreselleşen bir dünyada, güncellenen bir dünyada yaşıyoruz, barışın egemen olması gereken bir dünyada yaşıyoruz. Makedonya bu yola girmiştir. Bağımsızlığını bu isim altında ilan etmiştir. Dolayısıyla buna saygı duymak gerekir diye düşünüyorum. Tüm Makedon halkının da bu en doğal hakkıdır.

Avrupa Birliği sürecine gelince, bence şu anda zaten Makedonya bizden önce AB'ye girecek gibi geliyor bana. Süreç o kadar hızlı yürüyor. Biz şu anda tabii AB ile müzakere eden bir ülkeyiz. Fakat hiç endişeniz olmasın, Makedonya AB'ye bizden önce girer. Biz sizden sonra gireceğiz. Onun için ben şimdiden hayırlı olsun diyorum. NATO konusunda tabii Yunanistan'ın burada maalesef bir engelleme olayı var. Ama bu konuda da biz her zaman Makedonya'nın NATO'ya girmesi konusunda desteğimizi verdik, veriyoruz, vereceğiz. Burada da en ufak bir tereddüt olmasın.''

Başbakan Erdoğan, ''Türk girişimcilerin Makedonya'ya yatırımı konusunda gereken desteği verecek misiniz sorusuna, ''Ben bu konuda TOBB'u ve iş adamları gruplarımızı, STK'larımızı teşvik etmek suretiyle Makedonya'da yatırım yapma konusunu bu ziyaretimden sonra STK başkanlarına hatırlatacağım. Bunlardan hiç şüpheniz olmasın. Şu anda 100 kadar girişimcimiz burada var. Ama bu sayı daha da artsın istiyoruz. Tabii herhangi bir yerde bir sıkıntı varsa bunu da tabii değerli dostum, Sayın Başbakan iletecektir. Çünkü biz siyasilere düşen görev engelleri kaldırmaktır. Girişimcilerin buraya rahatlıkla girebilmelerini sağlamaktır. Temenni ederim ki Türk girişimcileri burada daha fazla yer alsınlar, daha fazla yatırım yapsınlar. Böylece hem istihdam yaratsınlar hem de özellikle Makedonya'nın kalkınmasında, Makedonya'nın bir an önce sıçramasında böyle bir fırsatı oluştursunlar'' yanıtını verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...