İlişkili Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Etiyopya'ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Gelen bir soru üzerine Merkez Bankası'nın faiz kararına değinen Erdoğan, "Bu indirimi yeterli bulmamız mümkün değil. Merkez Bankası mesajlarımızdan nasibini almış değil" dedi.

Erdoğan, "Bu alanda söz sahibi olan insanlar bile indirimin yeterli olmayacağnı söylerken sadece politika olarak bakmamak lazım. Yapılanın pek bir işe yaramadığını görüyoruz. Burada vatandaşı aldatmamızın bir anlamı yok. Yatırım istiyorsak bu faizle bu yatırımı yapmak, istihdamı artırmak adeta mümkün değil. Faiz inmesi lazım ki girişimci yatırım yapabilsin. Merkez Bankası bu yaptıklarıyla erişilemez değildir" diye konuştu.

4 ESKİ BAKAN DEĞERLENDİRMESİ

Erdoğan'a dün 4 eski bakanla ilgili Meclis'te yapılan oylama da soruldu.

'Komisyonun muhalefetin değil iktidar partisinin önerisiyle kurulduğunu' hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi:

"Bu yapılan oylamanın amacı bu 4 tane arkadaşımız Yüce Divan'a gidecek miydi, gitmeyecek miydi? Ben sizden şunu beklerdim. Acaba 276 neden çıkmadı bunu sormalıydınız. Yüce Divan'a sevk noktasında onların çabası var. bu soruları yöneltenler birinci mahkemenin takipsizlik kararını neden görmezden gelirler. Bu karara rağmen bu tür adımın atılması... Komisyona bu işi götüren muhalefet değil, iktidar. Komisyon raporu da ortada. Muhalefet önergeleriyle işi kovalamaya gayret ediyor. Yaptıkları bütün mücadelede 4 bakan arkadaşımzın Yüce Divan'a gitmemesi yönündedir. Buna sadece hayırlı olsun demek istiyorum."

"60 KEZ DİNLENDİYSEK AZ"

Erdoğan, Ankara Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı'nca TİB ve TÜBİTAK'a yönelik başlatılan soruşturma ve 60 kez dinlendiği iddialarına da şu yanıtı verdi:

"60 kez dinlendiysek az. Ben sınırsız diye biliyorum. bu yeni dillendirdiğim bir konu değil. Sadece Başbakanlığın değil, Cumhurbaşkanlığının da dinlendiğini söyledim. Buna kimse inanmadı. Anayasa Mahkemesi ve TSK'nın dinlediğini söyledim. Söylediklerim dikkate alınmadı. Çünkü yargı işgal altındaydı. Yargının içerisinde tweet'lerle ahlak dışı ifadelerle kullanacak bir insanın yer almasını düşünmek mümkün mü? Bunu gelişmiş hirbir ülkede yapmak mümkün değildir. Şu anda HSYK ilk adımlarını attı. Ama bunlar 3 tane 5 tane 10 tane değil. Sayıları çok fazla. Bir kısım yargı mensupları dokunulmazlık imkanlarını nasıl kullandıklarını çok açık net ortaya koydu. Şu anda Gölbaşındaki süreç birçok şeyleri ortaya çıkaracaktır. Bu eteklerden çok taşlar dökülecek. Bunun arkası gelecek. Bunların arkası geldikçe Türkiye'de huzur ortamı yakalanacak."