Mersin'de düzenlenen 17. Akdeniz Oyunları'nın resmi açılış töreni yapıldı.

İlişkili Haberler


Gecede açılış konuşmasını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

Konuşmasında İstanbul'un 2020 Olimpiyat adaylığına vurgu yapan Erdoğan, "Mersin'de 2020 İstanbul Olimpiyatları'nın provasını yapıyoruz" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasında şunları söyledi:

Umuyorum ki Mersin, Akdeniz Oyunları'na mükemmel şekilde, en güzel şekilde ev sahipliği yapacak, buradan dünyaya sporun sporun barış, dayanışma ve dostluk dilini en güzel şekilde ulaştıracaktır.

Esasen biz, Türkiye olarak Mersin'de bir prova yapıyoruz. Akdeniz'in bu en büyük spor organizasyonuna Mersin'de ev sahipliği yaparken, aslında 2020 İstanbul Olimpiyatlarının da hazırlığını gerçekleştiriyoruz. Umuyor ve diliyorum ki bugün burada yarışacak olan nice sporcu dostumuzu, 24 ülkeden sporcu kardeşlerimizi, 2020 yılında da İstanbul'da misafir edelim ve Türkiye'nin misafirperverliğinidoyasıya İstanbul'da sergileyelim. Buradaki tüm dostlarımızın, tüm kardeşlerimizin, İstanbul 2020 için yanımızda olacaklarına, bizi gönülden destekleyeceklerine tüm kalbimle inanıyorum.

Akdeniz, bir medeniyetler havzasıdır. Bu büyük havzada, bütün renkler, bütün güzellikler, tüm kültürler ve medeniyetler, ilhamını aynı denizden, Akdeniz'den almıştır. Akdeniz tarihi, bir savaşlar ve çatışmalar tarihi değil, dostluklar tarihidir, kardeşlikler tarihidir, tanışma, dayanışma ve paylaşma tarihidir.

Dilimiz, inancımız, dünya görüşlerimiz her ne olursa olsun hepimiz, çocukluğunu Akdeniz'in sularında geçirmiş, Akdeniz'in güneşinde yanmış, Akdeniz'in hilalinden, yıldızından, rüzgarından ilhamını almış milletleriz. Akdeniz, bizleri birbirimizden ayıran değil, yakınlaştıran, bizi birleştiren, bizi birbirimize benzer hale getiren bir denizdir. Akdeniz barıştır, Akdeniz sevgidir, Akdeniz sıcaklıktır, paylaşmadır, dayanışmadır. Akdeniz akrabalıktır, dostluktur, kardeşliktir. Tüm ülkeleri, tüm halklarıyla Akdeniz, büyük ailemizin çatısıdır, yuvasıdır.

Akdeniz, 'Beyaz deniz', yani 'White See' olarak adlandırılır. Biz, Akdeniz'in hep ak kalmasını yürekten arzu ediyoruz. Akdeniz'in, ne insan kanıyla ne gözyaşıyla ne de husumetlerle kirletilmesini, asla ve asla istemiyoruz. İşte Akdeniz Oyunları, bu arzumuzun bir ifadesidir. Akdeniz Oyunları, sporun diliyle barışa, dostluğa, kardeşliğe yapılan çağrıdır.

Türkiye olarak, Mersin olarak, 17. Akdeniz Oyunları'nın, önce Akdeniz'i, sonra dünyayı değiştirmesini, bizi birbirimize daha fazla yakınlaştırmasını gönülden temenni ediyoruz. Mersinlilere gösterdikleri sıcak misafirperverlik için teşekkür ederiz. Centilmenlik kazansın, spor kazansın, barış kazansın, en çok da Akdeniz kazansın."