Erdoğan: Mezhep çatışmasından endişeliyim

Başbakan Erdoğan, Suriye’de mezhep çatışmasının yaşanmasından endişe ettiğini söyledi.

Anadolu Ajansı 14.05.2011 - 16:01

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etti.

Başbakan Erdoğan, dış politikaya dair mesajlar verdi.

Erdoğan, şunları söyledi:

“Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir hafta 10 gündür görüşmedim. Ancak, arkadaşlarım görüşmelerini devam ettiriyorlar. Özellikle de Suriye Büyükelçimiz çok yakın temas içinde, sürekli bilgileri alıyoruz.

'Bizim için Libya halkının birliği beraberliği çok önemli. Aynı şekilde Suriye'de bir dağılmanın, bir parçalanmanın, bir mezhep çatışmasının doğmasına yönelik endişelerimiz var. Bunları da görmek, yaşamak istemiyoruz. Çünkü Suriye'nin durumu Libya'nın durumuna benzemez. Libya bizim için bir yerde belki bir dış politika analizi olarak değerlendirilebilir. Suriye ise öyle değil. Adeta bizim için bir iç politika değerlendirmesi yapmamız gereken.. Çünkü 850 kilometre sınırı olan, akrabalık bağlarının çok yoğun, çok güçlü olduğu bir ülke konumunda'' dedi.

Libya'yı da yakın takibimizde tutuyoruz. Bugünlerde özel temsilcimi Libya'ya gönderdim. Özel temsilcimin görüşmelerini bekleyeceğim. Kendim Şeyhülislamla bir görüşme yaptım. Kendilerine daha önceki yol haritamızla ilgili düşüncelerimi yansıttım. Özel temsilcimin gelmesinden sonra da, onların kanaatlerini, düşüncelerini aldıktan sonra bu konudaki düşüncelerimizi yeniden paylaşacağız. Bir taraftan muhalefet kesimi, bir yandan şu andaki ulusal yönetimle de görüşmelerimizi devam ettirerek en az zararla bu konudaki süreci Libya halkının birliği, beraberliği, bütünlüğü istikametinde bitirelim istiyoruz.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...