Erdoğan: Milletimizin gözü aydın

Başbakan Erdoğan, Türk şoförlerin yurda dönmesine ilişkin "Milletimizin gözü aydın, konsolosluk çalışanları için de iyi haberler vermeyi umuyoruz" dedi.

03.07.2014 - 21:54

Erdoğan: Milletimizin gözü aydın

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, IŞİD tarafından alıkonulan Türk TIR şoförlerinin yurda dönmesine ilişkin açıklama yaptı.

Süreç içerisinde şoförlerin kurtarılması için her türlü girişimi yaptıklarını kaydeden Erdoğan, "Ailelerinin ve milletimizin gözü aydın olsun diyoruz" dedi.

Erdoğan, halen IŞİD'in elinde bulunan Musul Konsolosluğu çalışanları için de "En kısa sürede Musul Başkonsolosluğumuz personeline ilişkin inşallah iyi haberleri vermeyi de umuyoruz" ifadelerini kullandı.

ASKON'un iftar programında konuşan Erdoğan, konuyla ilgili şunları söyledi:

"İlk andan itibaren devletin tüm kurumları yakın işbirliği içerisinde bu sorunu çözmek, vatandaşlarımızın burunları bile kanamadan onları ailelerine, memleketlerine kavuşturmak için çaba gösterdik. Bu süre zarfında ailelerle sürekli temas halinde olduk. Dışişleri Bakanlığımızın yoğun işbirliği oldu.

Onlarla görüşmelerini bu şekilde devam ettirdi. Şoförlerimizin bağlı bulunduğu şirketle, hatta bizzat şoförlerimizle temas ederek, sağ salim kurtulmaları için gerekli her türlü girişimi yaptık. 22 gün sonra dün akşam iyi haberi aldık. Bugün Erbil Başkonsolosumuz şoförlerimizi sağ salim teslim aldı. Şoförlerimiz için özel olarak Erbil'e gönderilen bir Türk Hava Yolları uçağı şoförlerimizi Şanlıurfa'ya getirdi.

En kısa sürede Musul Başkonsolosluğumuz personeline ilişkin inşallah iyi haberleri vermeyi de ayrıca umuyoruz. Şoförlerimize hoşgeldiniz, geçmiş olsun diyor, ailelerinin ve milletimizin gözü aydın olsun diyorum."

'NEDEN MEYDANDA YOKSUNUZ?'
Başbakan, konuşmasında cumhurbaşkanlığı seçimine de değindi.

"Cumhurbaşkanı siyasetin üzerinde olsun" şeklindeki sözün gerçekte "Cumhurbaşkanı halkın, halkın tercihlerinin, taleplerinin, arzularının üzerinde olsun" anlamına geldiğini kaydeden Erdoğan, cumhurbaşkanının halktan kopuk olmayacağı mesajını verdi.

Erdoğan, "Cumhurbaşkanının siyaset üstü olması ya da siyasetin dışından olması ne demek Bunu bugüne kadar hep darbeciler söyledi ve bugün de sadece darbe özlemi içinde olanlar söylüyor. Kardeşlerim, bunlara sormak lazım, siyaset, utanılacak bir şey mi Eğer siyaset utanılacak bir şeyse, siz bu siyaseti niye yapıyorsunuz Eğer utanılacak bir şey değilse siz niye meydanda yoksunuz? Halkın tercihte bulunması, halkın ülkenin geleceğini tayin etmesi utanılacak bir durum mu?" ifadelerini kullandı.

Seçimin yapılacağı 10 Ağustos'un 'Türkiye için bir dönüm noktası olacağını' söyleyen Erdoğan, "Cumburbaşkanının halk tarafından seçilmesi, demokrasi için, vesayetin sona ermesi için çok önemli. Bu yeni süreç, yeni dönem, ekonomide, demokratikleşmede, dış politikada asla bir belirsizliğe yol açmayacaktır" diye konuştu.

BİDEN İLE GÖRÜŞTÜ
Öte yandan Şoförlerin serbest bırakılmasının ardından telefon diplomasisi de sürüyor. Başbakan Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görüştü.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görüşme talebi Biden'dan geldi ve 35 dakika sürdü. ABD Başkan Yardımcısı, TIR şoförlerinin serbest bırakılmasının sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi ve Erdoğan'a tebriklerini iletti.

Telefon görüşmesinde, Erdoğan ve Biden Irak başta olmak üzere bölgesel konularda da görüş alışverişinde bulundu. Irak'ta hızlı bir şekilde yeni bir siyasi başlangıç yapılması gerektiğine dikkati çeken ikili, ülkedeki tüm kesimleri kucaklayacak bir hükümet kurulmasının önemine vurgu yaptı.

Erdoğan ve Biden, Irak ve Suriye'deki gelişmelerle alakalı olarak Türkiye ve ABD'nin yakın temas içinde olması konusunda da mutabakat sağladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...