NTV

Erdoğan: Minare referandumu çağdışı

Anadolu Ajansı

Türkiye

Başbakan Erdoğan, İsviçre’deki minare referandumun “çağdışı ve ilkel” olduğunu söyledi. Erdoğan, “Doğuştan gelen haklar referanduma götürülemez” dedi.

Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsviçre'de yapılan referandumu değerlendirdi.

“Cami minaresinin köktencilikle ne alakası var?” diye soran Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

“Bu yeni gelişme, maalesef sizin niçin şu ırktan doğduğunuzu veya şu inançla, şu düşünceyle doğduğunuzu sorgulayacak çağdışı, ilkel bir anlayışın tezahürüdür ve Batılı bir anlayışın tezahürüdür. Temenni ediyorum ki başta AB üyesi ülkeler, AİHM, ilgili merciler, -Bu konuda duyarlılıklarını ortaya koyan ülkeler var- hep birlikte duyarlılıklarını ortaya koysunlar ve dünyayı başta Avrupa olmak üzere böyle bir gerilime sevketmesinler.

İsviçre gibi güya demokrasinin beşiği sayılan, özgürlüklerin rahatça yaşanabildiği bir ülkede böyle bir referandum sadece İslam dünyasını değil, medeniyetler çatışması noktasında endişesi olan büyük bir kesimi de rahatsız etmiştir. Bu tür konular referanduma götürülemez.

Ülkemizde de zaman zaman böyle bu tür konuları konuşanlar oluyor. Bu tür konular referanduma götürülmez. Bunlar doğuştan verilmiş, alınmış haklardır, bunu referanduma götüremezsiniz.

Bir insanını insan hak ve hürriyetlerini, bir toplumun, bir halkın yaşam özgürlüğünü, inanç özgürlüğünü kalkıp da referanduma sunamazsınız. Ne yazık ki İsviçre'de bu yapılmıştır, yanlış yapılmıştır. Bir kez daha aklıselim ve sağduyu çağrısı yapıyorum.”