Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 11 Mayıs’ta 51 kişinin hayatını kaybettiği çifte bombalı saldırıların ardından Reyhanlı'yı ziyaret etti.

İlişkili Haberler


Erdoğan’ın ziyareti nedeniyle bölgede olağanüstü güvenlik önlemleri alındı.

Başbakan Erdoğan, ilk patlamanın olduğu belediye binasının önünde bir otobüsün üzerinden vatandaşlara hitap etti.

Erdoğan, konuşmasına, Reyhanlı'daki saldırıda şehit düşenlere Allah'tan rahmet dileyerek başladı.

Hayatını kaybedenlerin, makamların en yücesine ulaştığını vurgulayan Erdoğan, "Onların o makamlara ulaşmasına neden olan alçaklar, zalimler, onlar da ebedi alemde inanıyorum ki cehennemde yerlerini alacaklardır" diye konuştu.

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda da yanı başımızda cereyan etmekte olan olaylar sıradan olaylar değildir. Bilesiniz ki kendi saltanatlarını, kendi makamlarını korumanın gayreti içerisinde olanlar, diktatörlüklerini devam ettirme gayretinin içerisinde olanlar, işte Türkiye'de bizim huzurumuza musallat olmuşlardır.

Biz Türkiye olarak Suriye ile yüksek düzeyli stratejik anlaşmalar yapmak suretiyle Suriye'ye her an elimizi açmış, onları güçlendirebilmek için elimizden gelen gayreti göstermiş, hatırlayın 2.5 yıl kadar önce bir yılbaşında, Asi Nehri'nde bir barajın yapılmasının atımlarını atmıştık. Bu hem Suriye'yi sıkıntıdan kurtarmak hem de ülkemizi Asi Nehri'nin taşkınlarından korumak için atılan önemli adımdır.

Fakat öyle anlar, öyle günler oldu ki bizim aramızdaki bu anlaşmalar hiçe sayıldı ve aramızdaki dostluklar, kardeşlik bağları bir anda ayaklar altına alındı. Kim tarafından? Bu diktarör, zalim Esad tarafından alındı."

'ENSAR OLACAĞIZ'
Milletin tarih boyunca mazlumlara, muhacirlere ensar olduğuna dikkati çeken Erdoğan, "Biz asırlar öncesine gittiğimizde, yeri gelmiş muhacir olmuş yeri gelmiş ensar olmuşuz" dedi.

Suriyelilerin Türkiye’ye güvendikleri için geldiklerini belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi onları buradan kovma gayreti içerisine girenlere asla iltifat etmeyin. Bilesiniz ki onlar bizim kardeşlerimizdir. Bize inandıkları için buradadırlar. Bize güvendikleri için buradadırlar. Yoksa kimse evinden, barkından kaçarak, onu terk ederek başka ülkelere gitmez. Sorarım, siz gider misiniz? Allah göstermesin başınıza böyle bela gelecek olsa o zaman ne yaparsınız? İşte o zaman ne yaparsınız şimdi de aynı şeyi yapacağız ve Ensar olacağız, kucaklayacağız. Bu fitne, bu fesada, bu nifaka asla pirim vermeyeceğiz. Zaten şunu bilmenizi istiyorum, Suriye inşallah o sulhü yakaladığı gün, Suriye'de diktatörlük sona erdiği gün, Suriye'de halkın iradesi iktidar olduğu gün buradaki kardeşlerimiz de evlerine dönecektir."

Suriye'de zulüm, kan ve kin olduğunu belirten Erdoğan, "Uçaklarla bombardıman etmek suretiyle tanklarla, toplarla kendi halkını, kendi vatandaşını öldürmek suretiyle, 100 bin vatandaşını katleden bir insana, eğer benim Reyhanlı'da sahip çıkan kardeşim varsa buna biz çok üzülürüz" ifadelerini kullandı.

'MUHALİFLER DİKTATÖRÜ İNDİRECEK'
Erdoğan, “Bugünler gelip geçer. Türkiye güçlü bir ülkedir, hiç endişe etmeyin. Bugünler gelip geçer ve geçecek. İnşallah en kısa zamanda ben inanıyorum ki Suriye'deki muhalif güçler bu diktatörü indirecek. Gün yakındır. Hani o daraldığı zaman diyordu ya: 'Allah'ın yardımı ne zaman' ve ardından Allah'ın yardımının yakın olduğu müjdesi geliyordu. Suriye'deki kardeşlerime de buradan sesleniyorum. Allahın yardımı yakındır inşallah, hiç endişe etmeyin. Nasrun minallahi ve fethun garib" dedi.

İŞSİZLERE DESTEK
Reyhanlılara destek verdiklerini belirten Başbakan Erdoğan, "Bunları aşacağız. İŞ-KUR'dan tüm kardeşlerimize yönelik başlattığımız bir süreç var ve işsiz olan kardeşlerimiz süratle buraya müracaat etmek suretiyle buradan da gerekli olan desteklerini 3 ay süreyle alacaklardır" diye konuştu.

'BÜYÜKŞEHİRDEN NASİBİNİ ALACAK'
Hatay'ın 10 ay sonra büyükşehir olacağını hatırlatan Erdoğan, “Reyhanlı bundan nasibini en güzel şeklide alacak. Altyapısıyla alacak, üstyapısıyla alacak ve modern bir şehir olmanın inşallah adımlarını hep beraber atacağız" dedi.

'MALUM ÇEVRELER FARKLI DEĞERLENDİRİRDİ'
Kısa bir zaman sonra Reyhanlı'ya tekrar geleceğini bildiren Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti: "Bu gelişim, bu olay sebebiyleydi. Şunu unutmayın, Başbakan olarak buraya olayın olduğu anda gelmiş olmam bazı malum çevreler tarafından farklı olarak da değerlendirilebilirdi. Bu işin istismarcıları var. Bu istismarcılara ne siz fırsat verin ne biz fırsat verelim” dedi.

Başbakan Yardımcısı ve milletvekilleri ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de ilçeye geldiğini hatırlatan Erdoğan, “Biz sizi ne hükümet olarak ne devlet olarak yalnız bırakmadık, bırakmıyoruz, bırakmayacağız” diye konuştu.

'FİTNECİLERE PRİM VERMEYİN'
Reyhanlılara uyarılarda da bulunan Erdoğan, “Sadece benim sizden ricam şudur, bu tür istismar örgütlerine, bizim aramıza fitne sokmak isteyenlere asla pirim vermeyin. Çünkü bunların korkusu nedir biliyor musunuz, bizim birliğimizdir, bizim beraberliğimizdir, bizim dayanışmamızdır. İşte bu dayanışma, evelallah onların buralarda hayat bulmasını ortadan kaldıracaktır” şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Benim sizden ricam şudur: Suriye'den buraya gelmiş olan kardeşlerim, sizin kardeşlerinizdir. Bu kardeşlerinizi asla onlara buralardan çıkmak için olumsuz şeyler söylemeyin. Ben inanıyorum ki benim Reyhanlılı kardeşlerim asla bunu yapmazlar ama insana saygıyı bilmeyenler bunu yaparlar. Türk'üyle, Kürt'üyle, Arap'ıyla, Laz'ıyla, Çerkez'iyle, Sünnisiyle, Alevisiyle, aklınıza ne gelirse hangi inanç mensubu olursa olsun bizim yönetimimiz altında olanların hepsini Yaradan'dan ötürü seviyoruz.

'İNTİKAMIMIZI ALIN' DEDİ
Başbakan Erdoğan'ın konuşması, vatandaşların sık sık "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Reyhanlı seninle gurur duyuyor" sloganlarıyla kesildi.

Erdoğan, konuşmasının ardından bombalı saldırıda hayatını kaybeden Fatmanur Elboz'un annesi, Nadire Kuvet'in kız kardeşi Hatice Kübra Elboz ile görüştü.

Elboz, Başbakan Erdoğan'dan suçluluların en ağır şekilde cezalandırılmasını ve intikamlarının alınmasını istediğini söyledi. Elboz, Erdoğan'ın da acılarını paylaştığını dile getirdiğini anlattı.

Erdoğan'ın konuştuğu meydana asılan "Esad zaliminin yanında olanlar hüsrana uğrayacaktır", "Zalimin korkusu, mazlumun dostu Sayın Başbakanımız hoşgeldiniz" ve "Biz bu oyuna gelmedik, gelmeyeceğiz" pankartları dikkati çekti.

Konuşmasının ardından otobüsle Reyhanlı Kaymakamlığına geçen Başbakan Erdoğan, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Yolda kendisini bekleyen vatandaşları selamlayan, çocuklara oyuncak dağıtan Erdoğan'ın, Kaymakamlıkta bulunduğu sırada, binaya yakın bir yerde toplanan Suriyeliler ve Türk vatandaşları, Türk ve Özgür Suriye Ordusu'un kabul ettiği Suriye bayraklarıyla tezahüratta bulundu.

Erdoğan'a Reyhanlı ziyaretinde Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, AK Parti Hatay ve Osmaniye milletvekilleri, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala da eşlik etti.