Erdoğan: Nabucco rüya değil, başarılı olacak

Nabucco Projesi’nin imza töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, projeye Rusya ve İran’ın da katılabileceğini söyledi. Projenin bir rüya olmadığını belirten Erdoğan, “Olumsuz yorumları boşa çıkaracak bir başarı hikayesi olacak” dedi.

Haberler 13.07.2009 - 11:01

Erdoğan: Nabucco rüya değil, başarılı olacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Nabucco Projesi'nin imza töreninde bir konuşma yaptı.

Konuşmasında projenin süreciyle ilgili bilgiler veren Başbakan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

''Ülkelerimiz için, dostluk ve barış için, gelecek nesillerin refahı için bugün burada çok önemli bir adım atıyoruz. Proje tamamlanıp gaz sevkıyatı başladığında inanıyorum ki tüm bu coğrafya her açıdan farklı bir konuma yükselmiş olacaktır. Bu tarihi ana sizlerle birlikte şahit olmaktan, bu tarihi imza törenine ev sahipliği yapıyor olmaktan büyük gurur ve bahtiyarlık duyduğumuzu özellikle ifade ediyor, anlaşmanın ülkelerimiz, halklarımız için hayırlı olmasını diliyorum.

Son dönemde Ortadoğu ve Hazar enerji kaynaklarının dünya pazarlarına ulaştırılması noktasında büyük projeleri tamamladık. Tamamladığımız ve devam etmekte olan tüm bu projeler enerji güvenliği noktasında 'yi önemli bir konuma yükseltiyor. Doğalgazda, Avrupa'nın dördüncü ana arteri olmak esas hedeflerimiz arasındadır.

Nabucco Projesi’yle birlikte ülkemiz doğalgaz altyapısı Avrupa'nınki ile birleşecek ve muhtemel kriz dönemlerinde karşılıklı dayanışma mümkün olacaktır. Proje, ayrıca AB ile enerji alanındaki ilişkilerimizin gelişmesine ve derinleşmesine de zemin hazırlayacaktır.

Türkiye, şu an itibarıyla AB'nin enerji politikasında önemli bir ortaktır. Esasen, sadece enerji noktasında bakıldığında bile Türkiye'nin AB üyesi olması gerektiği net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Nabucco Projesi'nin hayata geçirilmesinin diğer projelere de hız kazandıracağına inanıyorum.

RUSYA VE İRAN DA KATILACAKTIR
Şartlar elverdiğinde İran gazının da Nabucco Boru Hattı üzerinden Avrupa'ya ihraç edilmesini arzu ediyoruz. Aynı şekilde Rus gazının da bir gün Nabucco vasıtasıyla Avrupa piyasalarına sunulmasının mümkün olacağına inanıyoruz. Esasen, Katar'ın da ülkemizde tesis edilecek bir sıvılaştırılmış doğalgaz terminali vasıtasıyla Nabucco Projesi'nde ciddi bir rol üstlenebilmesi mümkündür.

Şu noktaya da dikkatinizi çekiyorum: Sadece şehirlerimizi, insanlarımızı aydınlatacak, ısıtacak, bizlere enerji verecek bir projeden söz etmiyoruz. Ülkelerimiz arasında var olan dostluk ve işbirliği bu projeyle daha da sağlam bir yapıya kavuşacak, güçlenecek ve derinleşecektir. Bu proje sadece ülkelerimizi birbirine yakınlaştırmakla, sadece ülkelerimizin refahına katkı sağlamakla kalmayacak tüm bölgenin refah, huzur ve istikrara kavuşmasına da sağlam bir zemin hazırlayacaktır.

BU PROJE RÜYA DEĞİL
Bazı çevreler Nabucco Projesi'ni bir rüya olarak adlandırmaya devam ediyorlar. Ancak unutmayalım ki zamanında Bakü-Tiflis-Ceyhan Projesi de rüya olarak yorumlanmıştı. Oysa bugün bu boru hattı başarıyla işlemekle kalmıyor, hattın kapasitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar da başlatılmış bulunuyor. İnanıyorum ki Nabucco Projesi de bu olumsuz yorumları boşa çıkaracak ve bir başarı hikayesi olarak ülkelerimizin hizmetine planlandığı zamanda sunulacaktır.”

Erdoğan, Nabucco taraf devletlerine, teknik görüşmelerde yer alan heyetlere, Nabucco uluslararası şirketine ve konsorsiyum üyelerine, projeye siyasi destek veren AB ve ABD'ye, projeye finansman olarak katkıda bulunmuş olan Avrupa Yatırım Bankası ile Avrupa Yeniden İmar ve Kalkınma Bankası'na teşekkür etti.

Sayfa Yükleniyor...