Erdoğan: Obama garantör oldu

Başbakan Erdoğan, Danimarka Başbakanı Rasmussen'in NATO Genel Sekreterliği'ne getirilmesiyle ilgili çekincelerinin, ABD Başkanı'nın garantörülüğünde giderildiğini açıkladı. Erdoğan, vaadedilen uygulamalar konusunda da taahhüt aldıklarını belirtti.

Erdoğan: Obama garantör oldu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in NATO Genel Sekreterliği'ne seçilmesiyle ilgili, ''Gelinen son noktada çekincelerimizin özellikle sayın Obama tarafından, hatta sayın Obama'nın garantörlüğünde çözüldüğüne yönelik bize bilgiler gelmesi üzerine Cumhurbaşkanımız da kendilerine bu noktadaki olurumuzu verdi'' dedi.


Başbakan Erdoğan, Acıbadem Maslak Hastanesi'nin açılış töreninin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, G-20 zirvesinde de NATO Genel sekreterliği konusunun gündemde olduğunu anımsatarak, AB üyesi ülkelerin bazı liderleriyle görüşmeler yaptıklarını, çekincelerini açık ve net olarak kendilerine ilettiklerini söyledi.

G-20 zirvesinde ABD Başkanı Barack Obama ile görüştüklerini kaydeden Erdoğan, bugün sabahtan itibaren tekrar Avrupa liderlerinin bazılarının kendilerini aradığını ve onlarla görüşmeler gerçekleştirdiğini kaydetti.

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile sürekli görüşme halinde olduklarını belirterek, ''Gelinen son noktada çekincelerimizin özellikle sayın Obama tarafından, hatta sayın Obama'nın garantörlüğünde çözüldüğüne yönelik bize bilgiler gelmesi üzerine Cumhurbaşkanımız da kendilerine bu noktadaki olurumuzu verdi. Ve böylece bu adım atılmış oldu. Temennimiz odur ki, bu çekincelerimizi giderdiklerine dair verilmiş olan bu garantiler yerine getirilir.

Kaldı ki sayın Obama Türkiye'ye geliyor. Öyle zannediyorum ki, parlamentoda yapacağı konuşmada da bu konulara değinebilir. Aynı zamanda Rasmussen ile Medeniyetler İttifakı'nda birlikte katılacağımız bir oturum olacak. Orada büyük ihtimalle bu konular üzerinde durulacak ve bu konularda kendisinin geleceğe yönelik düşüncelerini açıklayacak. Danimarka'da Roj TV'nin yayınının durdurulması süreci, bir diğeri İslam ülkeleri, İslam Konferansı Örgütü ve NATO arasında bir irtibatın kurulabilmesi, bir diğeri de genel sekreterin birinci derecede yardımcıları arasında bir Türk'ün yer alması, komuta kademesinde üst yönetimlerde bizim askerlerimizin de bulunması...'' dedi.

Recep Tayyip Erdoğan, buna benzer konuların gündeme gelmiş olmasının önem arz ettiğini vurgulayarak, ''Tabii uygulamaları bizi çok daha fazlasıyla ilgilendiriyor. Temennim odur ki, sağlıklı bir şekilde bu süreç çalıştırılmış olsun'' dedi.

Başbakan Erdoğan, ''Bu konuda bir taahhüt aldınız mı?'' sorusuna ise ''Evet'' yanıtını verdi.

Bir gazetecinin, ''Yardımcı konusunda bir isim belirlendi mi?'' sorusunu ''Daha belirlenmedi'' diye yanıtladı.

Erdoğan, ''Dünkü tavrınız biraz tartışma konusuydu. Açık açık Rasmussen'e tepkiniz var diye, daha sonra bu tür kazanımların olması burada siyasetin doğruluğunu ortaya koymuş olmuyor mu?'' sorusuna, ''Bu şekilde değerlendirmek doğru olmaz. Ben Tayyip Erdoğan olarak Başbakan olarak ülkemin bana yüklediği sorumluluğun gereği neyse o sorumluluğu yerine getirmek zorundayım. Bunu yerine getirdiğime inanıyorum. Ve şu anda da yeni başlayan bu süreçte NATO'nun en güçlü ikinci ülkesi olarak burada sağlıklı bir yönetim, NATO'nun yıpratılmamasına yönelik yönetimin iş başına gelmiş olmasıdır aslolan. Türkiye olarak tabii ki burada bizim katkımız ne olur, biz bunları ortaya koyduk. Bu katkımızı yaparken bize de tüm üye ülkelerin gerekli anlayışı göstermeleri gerekir. Attığımız adım bu'' yanıtını verdi.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...