Erdoğan: Obama’nın açıklaması tatmin etmedi

Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Obama'nın 24 Nisan açıklamasına ilişkin ''Hazırlanan metni bir denge metni olarak görüyorum. Ama bizi tatmin etmedi" dedi.

Anadolu Ajansı 25.04.2009 - 18:33

Erdoğan: Obama’nın açıklaması tatmin etmedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'nın 24 Nisan açıklamasıyla ilgili gazetecelerin sorusu üzerine tarihi, geçmişi araştırmanın siyasetçilerin değil, tarihçilerin işi olduğunu, hatta hukukçuların da işin içine dahil edilmesi gerektiğini söyledi.

Erdoğan, ''Araştırmalar yapılsın ondan sonra biz siyasilerin önüne bu konulsun'' diye konuştu.

Bu konuyla ilgili kendisinin önceden açıklamalar yaptığını, bu açıklamalarında ''Geçmişimizle yüzleşiriz'' ifadesini kullandığını hatırlatan Erdoğan, ''Sayın Başkanın hazırlanan metnini bir denge metni olarak görüyorum. Bu metin bir defa bizi tatmin eden bir metin değildir'' dedi.

Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: ''Dolayısıyla bu süreç içerisinde burada devam etmekte olan normalleşme sürecini gölgede bırakacak açıklamalardan kaçınmak gerekir. Yani hiçbir siyasinin, kendi verdiği söz veya kendi geleceğine yönelik yatırım için kalkıp da ülkeler arası barışı gölgeleyecek açıklamalar yapmaması gerekir.''

AZERBAYCAN'IN DOĞALGAZA ZAM YAPMASI
Erdoğan, ''Azerbaycan, Türkiye'ye verdiği doğalgaza zam yaptı bu konuda neler düşünüyorsunuz?'' sorusuna da ''Bunlar tek taraflı olacak şeyler değil. Benim konudan haberim yok. Ama şu anda zam yapmışsa neye göre yapmış, dünyada petrol fiyatlarının düştüğü bir dönemde doğalgaza zam yapılması olayı tabii ki düşündürür. Bunlar değerlendirilir. Bakılır ona göre de bazı adımlar atılır'' yanıtını verdi.

Erdoğan, bir soru üzerine, Azerbaycan'a gitmeyi düşündüğünü ancak kesinleşen bir tarih olmadığını belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...