Erdoğan: Obama'nın sembolik anlamı var

Obama'nın Türkiye ziyaretini New York Times'a değerlendiren Başbakan Erdoğan, ABD'nin Ortadoğu politikasının değişmesi gerektiğini vurguladı ve Obama'nın isminde bir sentez olduğunu söyledi.

Haberler 06.04.2009 - 20:32

Erdoğan: Obama'nın sembolik anlamı var

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'nın ziyareti öncesinde New York Times (NYT) gazetesi muhabirlerinden Roger Cohen'e mülakat verdi. Erdoğan'ın röportajı gazetenin bugünkü internet sayfasında yayımlandı.

ABD'nin Orta Doğu'ya yaklaşımında yeni bir denge izlemesini öneren Erdoğan, adil, hakkaniyete uygun ve herkesi içeren bir çözüm için ABD'nin Orta Doğu'daki politikasının değişmesi gerektiğini ifade etti.

Başbakan Erdoğan'ın bu kapsamda "Hamas müzakere masasında temsil edilmelidir ancak o zaman çözüme kavuşulabilir" dediğini yazan gazetede, Erdoğan'ın sadece Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşülerek Ortadoğu'da çözüme ulaşılamayacağını ve bu durumu Batılı ülkelere de anlattığını söylediği belirtildi.

TÜRKİYE'NİN ABD'YE MESAJI
Gazetenin yorumunda ise "Türkiye'nin İsrail'in Ortadoğu'daki en iyi arkadaşı olarak Ortadoğu'da artık statükonun devam edemeyeceği mesajını ABD'ye verdiği" ifadesi kullanıldı.

Gazetede, Başbakan Erdoğan'ın Başkan Obama'nın Ortadoğu özel temsilcisi George Mitchell'in göreve atanmasının çok iyi bir adım olduğunu ve Mitchell'in konuları iyi bilen son derece olumlu bir kişilik olduğunu söylediği de belirtildi.

DAHA FAZLA NE SÖYLEYEBİLİRİM?
Mülakatta, Başbakan Erdoğan'ın Davos zirvesinde düzenlenen toplantıdan erken ayrılışıyla ilgili olarak kendisine yöneltilen soruya ise "Eğer öyle yapmasaydım bu kendime ve orantısız güç kullanılan binlerce kurbana karşı saygısızlık olurdu" şeklinde yanıt verdiği vurgulandı. Başbakan Erdoğan, Gazze'de öldüren 300'e yakın çocuğu örnek vererek, "Daha fazla ne  söyleyebilirim?" dedi.

ABD Başkanı Obama'nın, göreve başladıktan sonra ilk kez Müslüman bir ülkeye gittiğine işaret edilen haberde, Başbakan Erdoğan'ın Başkan Obama'dan sessiz ve korunmasız milyonlarca insanın sesi ve koruyucusu olmasını istediğini ve OrtaDoğu'nun Obama'dan bunu beklediğini söylediği de kaydedildi.

OBAMA'NIN İSİMLERİ
Başbakan Erdoğan, kişisel olarak Barack Hussein Obama'nın ABD Başkanı olarak seçilmesinin çok büyük sembolik anlamı olduğunu düşündüğünü ve hem Müslüman hem de Hristiyan ismi olan Obama'nın isminde bir sentez olduğunu vurguladı. Erdoğan, bazılarının bu senteze bilerek önem vermediklerini de söyledi.

Erdoğan, ABD Başkanı Obama'nın herkes tarafından "bizden biri" olarak görülebilmesinin dünyanın lider ülkesi olan ABD'ye uygun bir durum olduğunu düşündüğünü belirtti.

New York Times, kendi yorumunda günümüzde Obama'nın Batı ile Müslüman dünya arasındaki tehlikeli bölünmeyi aşmasının ve ikisi arasında köprü kurmasının stratejik açıdan son derece önemli olduğunu yazdı.

Sayfa Yükleniyor...