Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutköy Taşoluk Mahallesi'nde cuma namazı çıkışında parti otobüsünden vatandaşlara hitap etti.

Referanduma bir gün kaldığını anımsatan Erdoğan, "Kapı kapı dolaşacağınızı biliyorum. 'Evet'ler ile sandıkları patlatacağınızı görüyorum. Karşımızdaki bu manzara bunu gösteriyor ve bu manzara artık 'Yetti' diyor, 'Artık bu mevcut elbise bu vücuda dar geliyor' diyor. Onun için ileri demokrasi, onun için özgürlükler, onun için üstünlerin hukukundan hukukun üstünlüğüne geçiyoruz" dedi.

AK Parti için "Kendi yargısını oluşturacak" denildiğini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Biz sizi biliriz. Gerek Sayın (Mehmet) Moğultay gerekse (Seyfi) Oktay, 3 bin kişiyi yargıya doldurdular. Sayın Moğultay'ın televizyon bantlarını dinledik. Ne diyor? 'Kendi kadromuzu oraya yerleştirmeyeceğiz de MHP'lileri, Refah Partilileri mi dolduracağız?'. Kadere bak ki şu anda MHP bunların peşine takıldı."

Yargının, "Kimsenin ne ön ne de arka bahçesi olduk" dediğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bunları bize anlatmayın. Biz damdan düştük. Biz yargıda kimlerin nas ıl ön bahçe, arka bahçe olduğunu biliriz ama biz diyoruz ki burada bir gerçek var. Nedir o gerçek? Kararınızı açıklarken ne diyorsunuz? 'Türk milleti adına' der. İşte biz sizden bunu istiyoruz. Madem ki 'Türk milleti adına' diyorsun, o zaman milletin ön bahçesi olmaya mecbursun."

Anayasa değişiklik paketiyle kadınların haklarını ve çocuk istismarının önlenmesini anayasal teminat altına aldıklarını belirten Erdoğan, anayasa değişikliği için vatandaşlardan referandumda "Evet" demelerini istedi.

Başbakan Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bugün veya yarın "Kışlaya da siyaseti soktular, camiye de siyaseti soktular" diyebileceğini belirterek, "Şimdi sizlerle bir araya geldik ya bunu camiye siyaset sokmak diye nitelendirir. Sayın Bahçeli, camiye siyaset sokmak, camiin içinde bu konuşmayı yapmaktır. Biz dışarıda bu konuşmayı yapıyoruz. Halkımız burada toplandı, gönlünü açtı ve biz de hem kendilerine mesajlarımızı veriyoruz hem de bayramlaşmamızı ve bunu kalkıp da saptırmayla bu şekle dönüştüremezsin. Ne yazık ki Sayın Bahçeli'nin de yapısında bu var. Her yerde buna benzer şeyleri söyler, söylüyor. O bildiğini okuyuversin, milletim de bildiğini okuyacaktır" diye konuştu.

MUHALEFET SEÇMENLERİNE SESLENDİ
Sultangazi Meydanı'nda parti otobüsünden halka hitap eden Erdoğan, halkın efendisi değil, hizmetkarı olduklarını kaydederek, bu yola böyle çıktıklarını ve böyle devam edeceklerini bildirdi.

MHP, CHP ve BDP'ye oy veren vatandaşlara seslenen Erdoğan, ''Şuraya buraya oy vermiş olabilirler, fakat şimdi diyorum ki partiye oy vermeyeceğiz. Oy pusulasının üstünde parti amblemi yok. Sadece evet ve hayır var. 2011'de nereye istiyorsan oraya oyunu ver ama bu halk oylamasında gel ileri demokrasiye, özgürlüklere oy ver'' diye konuştu.

Erdoğan, gazetelere ilanlar verdiklerini, yarın mevcut anayasa ve değişiklik paketiyle getirecekleri yeniliklerin yayınlanacağını, herkesin bunları muhakkak okuması gerektiğini vurguladı.