Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sudi Arabistan’da düzenlene Cidde Ekonomik Forumu'na katıldı.

İlişkili Haberler


''Küresel Liderler Diyaloğu'' konulu oturumda bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, Libya’ya düzenlenen operasyonu değerlendirdi.

"Libya halkı mutsuzken biz mutlu olamayız” diyen Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

“Biz bölgemizdeki her ülkenin toprak bütünlüğü bağımsızlığına saygılıyız. Hiçbir ülke üzerinde gizli hesaplarımız olamaz. Türkiye’nin ekseni bellidir ve gayet açıktır. Libya kan ağlarken biz elimiz kolumuz bağlı oturamayız. Türkiye bölgenin huzur ve istikrarı için tüm taraflara diyalog çağrısını sürdürecektir. Biz o ülkelerin yer altı zenginliklerin peşinde değiliz. O ülkelerin halklarının yanındayız. Biz bölgesel barış için çalışıyoruz.”

'ASKERİ MÜDAHALENİN BİR AN ÖNCE SONUÇLANMASINI DİLİYORUZ'
Askeri müdahalenin bir an önce sonuçlandırılması gerektiğini vurgulayan Tayyip Erdoğan yaşanan gelişmeleri şu sözlerle değerlendirdi:

“Libya istikametini belirlesin istedik. Keşke Libya’da olaylar bu noktaya gelmeseydi. Askeri müdahalenin bir an önce sonuçlandırılmasını Libya’nın bir an evvel istikrara kavuşturulmasını diliyoruz."

'GÜN KUCAKLAŞMA GÜNÜDÜR'
Gün silahları kendi halkına, kardeşine doğrultma günü değil, kucaklaşma günüdür. Gün kan akıtma değil kan davalarını bitirme günüdür. Biz Filistin için gözyaşı akıtırken Filistin mücadelesinin parçalanması içimizi kanatmıştır. Libya’da yaşanan trajediler vicdanımızı kanatmıştır. İnsanların Irak’ta camilerde katledilmesi umutlarımızı incitmiştir.

'İSTİKRARSIZLIK İSRAİL'İ DE ETKİLİYOR'
Başbakan’ın gündeminde İsrail de vardı. “Bölgedeki istikrarsızlık bizi ne kadar etkiliyorsa İsrail ve İsrail halkını da o kadar etkilemektedir” diyen Erdoğan şu değerlendirmelerde bulundu:

“İsrail hükümeti şiddet politikalarıyla Filistin’e zulmetmekle kalmıyor kendi halkına da zulüm ediyor.Sivillere saldıran Akdeniz’de korsanlık yapan bir hükümet oldukça bölgedeki barış çabalarının sonuç vermesi mümkün değildir. İsrail hükümeti kendi halkına da zulüm etmekten bir an önce vazgeçmelidir.”

'YENİ OSMANLICILIK İTHAMI KABUL EDİLEMEZ'
Erdoğan konuşmasında Yeni Osmanlıcılık iddialarına da değindi:

“Yeni Osmanlıcılık gibi bir ithamı kabul etmemiz asla ve asla mümkün değildir. Bu iddia art niyetli bir iddiadır. Her ülke Türkiye’nin dostluğundan kardeşliğinden emin olsun. Samimim çabalarımızdan rahatsız olanlar bölgede kan üzerine politika yapmak isteyenlerdir. Biz bölgede sadece ve sadece kardeşlik diyoruz. Kardeşlikten öte gayemiz yoktur ve olmayacaktır.”