Erdoğan: Özür geldi, yeterli

İsrail'den gelen farklı seslerin koalisyon hükümetinin sıkıntılarından kaynaklandığını söyleyen Başbakan Erdoğan, "İsrail Dışişleri Bakanlığı özür diledi. Olayı daha ileri bir noktaya taşımayı düşünmüyoruz" dedi.

Haberler 17.01.2010 - 19:58

Erdoğan: Özür geldi, yeterli

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'ne hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde açıklamalarda bulundu.

Haiti’de yaşan depreme değinen ve ’nin yaptığı yardımları hakkında bilgiler veren Erdoğan, bir gazetecinin, İsrail ile Türkiye arasında yaşanan diplomatik krize ilişkin çelişkili açıklamalar geldiğini ifade etmesi ve bu açıklamaları nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine, şöyle konuştu:

''Burada bir koalisyon Hükümetinin içindeki sıkıntıyı dile getirmemiz lazım. Şu anda koalisyon ortaklarından Ehud Barak, ikinci güçlü ortağı ve siyasi parti lideri, diğeri bakan yardımcısı (Daniel Ayalon)... Haddi aştığı ortada.

Bizler için muteber olan, yeterli olan bu hatayı Hükümet olarak kabul etme noktasında bugün Ehud Barak'ın burada yaptığı açıklamadır. Bu açıklama üzerinden olay değerlendirilirse daha isabetli olur. Bu noktada bizler bu işi, çok daha ileri taşımayı düşünmüyoruz.

Türkiye asırlar önce ne ise Cumhuriyet kurulduğunda ne ise bugünde aynı Türkiye'dir. Kendisiyle çok fazla oynanmasını istemez. Böyle de bir iktidar bugün işbaşındadır.''
Erdoğan, Haiti'de yaşanan depremi anımsatarak, bu ülkeye Kızılayın yardım gönderdiğini, ayrıca acil yardım ekiplerinin gittiğini ifade etti.

Haiti'ye şu ana kadar nakit 1 milyon dolar para yardımı, 10 ton ilaç, 200 çadır, 2 bin battaniye, 20 ton gıda yardımında bulunulduğunu belirten Erdoğan, orada bulunan Türk polislerinin önümüzdeki günlerde Türkiye'ye getirileceğini bildirdi.

Erdoğan, Haiti'ye yönelik yardımların devam edeceğini kaydederek, Haiti yönetimi ve halkına şahsı ve millet adına baş sağlığı dileğinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...