Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, başkanlık sisteminde anlaşılamaması halinde, partili cumhurbaşkanı sisteminin de tıkanıklığı düzeltebileceğini söyledi.

Erdoğan, "Aksi taktirde, birbirinizi ne kadar sevseniz de, geçmişte ne kadar beraber olsanız da, zaman zaman sıkıntılar söz konusu olabilir. Ama partili cumhurbaşkanlığı olduğu zaman, Fransa’daki sistemin farklı bir versiyonu söz konusu olacak demektir. Bunun da ayrı bir güç katabileceğini düşünüyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Rusya ile yaşanan kriz de soruldu. Ddiyalogun önemine vurgu yapan Erdoğan şunları söyledi: "Bunlar masada aşılır. Medya, sosyal medya üzerinden aşılmaz; aşılmayacağı gibi taraflara bir şey de kazandırmaz, tam tersine kaybettirir. Biz tarafların kaybetmesini değil, kazanmalarını istiyoruz."

Erdoğan'a Rusya ile 15 Aralık'ta işbirliği toplantısının gerçekleşip gerçekleşmiyeceğiyle ilgili de, "Davet onlardan gelecek. Ne gelir ne gider bilemiyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı'na rusya ile yaşanan krizin doğalgaz sıkıntısına neden olup olmayacağı da soruldu: "Katar, doğalgaz konusuna zaten açık. LNG noktasında, kapasitelerimizi Katar’ın doldurması bakımından bir sıkıntı yok. Cezayir’den de LNG alıyoruz. Stoklama konusunda atılacak yeni adımlar 2-3 yıl içinde tamamlandığında, rahatlayacağımızı düşünüyorum."

Rusya ile yürütülen Türk akımı projesinin görüş ayrılıkları nedeniyle rafa kalktığını da belirten Erdoğan, nükleer santral projesinin ise devam ettiğini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, IŞİD'e yönelik operasyonların devam konusunda ABD Başkanı Obama ile anlaştıklarını belirtti. Erdoğan, koalisyon güçlerinin havadan, muhaliflerin ise karadan operasyonlara devam edeceğini söyledi.

Erdoğan, sınırda herhangi bir olumsuzluğu karşı 15 bin askerin ise bu bölgede hazır vaziyette olduğunu vurguladı.