NTV

Erdoğan: PKK görüşmeleri gerekirse başlar

NTV Haber

Türkiye

Başbakan Erdoğan, son dönemde en çok tartışılan konu olan MİT ve PKK arasındaki görüşmeye dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Gerekirse görüşmeler yeniden başlar" dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Makedonya ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, devlet ve İmralı ya da PKK arasında imzalanmış ya da hazırlanmış bir protokolün söz konu olmadığını söyledi ve iddiaları kesin bir dille yalanladı.

Erdoğan, MİT ve PKK görüşmesinin basına sızmasına şaşırmadığını, konuyu MİT Müsteşarı Hakan Fidan'la görüştüğünü belirtti. "MİT bunun için var" diyen Erdoğan, "Gerekirse, git arakadaş gerekeni yap deriz" ifadelerini kullandı.

BDP'nin ve PKK'nın Kürt halkını temsil etmediğini de söyleyen Başbakan Erdoğan, bölgede yaşanan sorunun çözümü için ETA ya da İRA örneklerinden yola çıkılarak strateji geliştirmenin de yanlış olacağını ifade etti.

Terörle mücadele konusunda muhalfet partilerine de çağrı da bulunan Başbakan, "Birgün kalk gel ziyarete, hazırla raporunu getir. Öyle Meclis oturumuyla falan olmaz. Bir şey sunmuyorlar. Varsa projeleri kapımız açık. Bahçeli’ye, Kılıçdaroğlu’na açıkça çağrıda bulunuyorum. Ama şu ana kadar dişe dokunan bir projeleri yok" diye konuştu.