Erdoğan: Protokol için Meclis onayı lazım

Başbakan Erdoğan, Türkiye ve Ermenistan arasında imzalanan protokolün, Meclis onayı olmadıktan sonra işlerlik kazanmayacağını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'i ziyareti sırasında, Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin geliştirilmesi, iki tarafça dün paraf edilen ''Türkiye Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti Arasında İlişkilerin Geliştirilmesine Dair Protokolu'' değerlendirdi.

Başbakan Erdoğan, ''Bu süreç içerisinde attığımız adımlardan bir tanesi... Dün saat 17.00'de İsviçre, Türkiye ve Ermenistan tarafından açıklanan, iç istişarelerin başlatılmasına yönelik adım var. Parlamento'dan bunun onayı olmadıktan sonra işlerlik kazanmayacak'' diye konuştu.

RUSYA MEMNUN
Öte yandan Rusya, Türkiye ile Ermenistan arasında parafe edilen diplomatik ilişki protokolünü memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığından bu gece yapılan yazılı açıklamada, anlaşmanın "uzun süredir beklenen mantıklı bir anlaşma" olduğu belirtildi.

Açıklamada, "Türkiye ve Ermenistan'ın diplomatik ilişkilerin tesisi amacıyla süreç başlatma niyetlerinin olumlu olduğu" kaydedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...