Son dakika haberi... Erdoğan, Putin ile görüştü

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüştü. İki liderin görüşmesinde Doğu Guta'da sivillerin hedef alınması, Rus üslerine yapılan İHA saldırısı ve enerji sektöründeki işbirliği ele alındı.

NTV Haber 11.01.2018 - 21:32

Son dakika haberi... Erdoğan, Putin ile görüştü

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, telefonda Suriye'yi görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şam rejiminin İdlib’te ve Doğu Guta’da sivillere yönelik saldırılarının bir an önce durdurulmasını istedi. Bu durumun Astana sürecinin ve Soçi Kongresi’nin başarısı için önemini vurguladı.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali ve Türk Akım projeleri de dahil, enerji alanındaki işbirliğine değinen iki liderin, ilişkileri her alanda daha da geliştirme konusundaki kararlılıklarını teyit ettikleri belirtildi.

Erdoğan ve Putin, Soçi kongresi hakkında da görüş alışverişinde bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Rusya’nin Suriye’deki askeri üslerine İHA’larla düzenlenen saldırının arkasında kimin olduğunu bildiklerini söyledi. Rusya lideri, saldırının Türkiye ile ilgisi olmadığını belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'deki militanların 6 Ocak gecesi Hmeymim ve Tartus üslerine 13 silahlı insansız hava aracıyla saldırı girişiminde bulunduğunu duyurmuştu.

Rus Elektronik Harp Birlikleri, 6 İHA'nın kontrolünü ele geçirirken, 7 İHA da Rus Hava Savunma Birlikleri‘ne ait füzelerle imha edilmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı, insansız hava araçlarındaki patlayıcıların kaynağının farklı ülkeler olduğunu, bu ülkeler arasında Ukrayna'nın da bulunduğunu açıklamıştı.

Sayfa Yükleniyor...