NTV

Erdoğan-Putin telefon zirvesi

Anadolu Ajansı

Türkiye
Erdoğan-Putin telefon zirvesi

Başbakan Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. Görüşmede Suriye konusu ele alındı. Putin, Cenevre’de gerçekleştirilecek toplantıda Türkiye’ye destek vereceklerini belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le telefon görüşmesi yaptı. İkili ilişkilerin yanı sıra bölgesel sorunlar hakkında fikir alışverişinde bulunulan görüşmede, ağırlıklı olarak Suriye konusu ele alındı.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan ve Putin, telefon görüşmesinde, Suriye'deki soruna çözüm arayışı çerçevesinde yapılması planlanan Cenevre Toplantısı hakkında konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in Cenevre II Toplantısı'na büyük önem verdiğini belirttiği görüşme sırasında, Başbakan Erdoğan'ın da Türkiye'nin,Cenevre II Toplantısı'nı desteklediğini ve sonuç alınabilmesi için uluslararası toplumun üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğine işaret ettiği aktarıldı.

Başbakan Erdoğan'ın, Suriye'de insani durumun giderek kötüleştiğine dikkati çekerek, soruna çözüm bulma amacıyla somut adımlar atılmasının gerekliliğini de vurguladığı kaydedildi.

Telefon görüşmesinde Erdoğan ve Putin'in, Türkiye-Rusya arasındaki ikili ilişkilerinin daha da geliştirilmesi çerçevesinde, iki ülke arasında ihdas edilmiş olan Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin önemine değindikleri öğrenildi.

İki lider, 45 dakika süren telefon görüşmesinde, eylül ayında Saint Petersburg'da düzenlenecek G-20 Zirvesi'nin hazırlıklarıyla ilgili de konuştu.