Erdoğan: Rabiya Kadir'e vize veririz

Türkiye'den vize alamadığını açıklayan 'Uygurların Annesi' olarak bilinen Rabiya Kadir'e Başbakan'dan yanıt geldi: Başvuru olursa vize veririz.

Çarşamba akşamı NTV anahaber yayınına katılan "Uygurların Annesi" Rabiya Kadir, 'ye 2006 ve 2007'de vize başvurusunda bulunduğunu ancak reddedildiğini açıklamıştı.


Bugün sabah satlerinde konuyla ilgili soruları yanıtlayan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kadir'e neden vize verilmediğine dair, şu aşamada bilgisi olmadığını söylemişti.

Konuyla ilgili öğle saatlerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açıklama yaptı.

Erdoğan, ''Bu tür şeylerde davet olmaz, müracaat olur. Müracaat olması halinde de şahsıma böyle bir bilgi gelmiş değil. Fakat daha önce Dışişlerine böyle bir müracaatın olduğunu bugün bu gazete haberi üzerine öğrendim. Ama böyle müracaatın olması halinde biz kendisine vize veririz'' dedi.

Erdoğan'ın sözleri üzerine Rabiya Kadir vize başvurusu yapmaya karar verdi. Kadir, vize alır almaz 'ye gelecek.

Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, NTV yayınında gözyaşları içerisinde gelişmeleri değerlendirdi.

Tümtürk, Rabiya Kadir'i telefonla arayarak vize müjdesini verdiğini belirtti:

"Davos'taki 'one minute'tan 40 kat daha etkili bir ses yükseldi. Rabiya Hanım Türkiye'ye teşekkür etti. 'Sayın Başbakan'a şükranlarımı sunmak istiyorum' dedi. Rabiya Hanım ağlayarak telefonu kapattı."

Seyit Tümtürk, Rabiya Kadir'in, şimdiye kadar, Mesut Yılmaz hükümeti döneminde uygulanan prosedür nedeniyle Türkiye'ye gelemediğini ifade etti.

Seyit Tümtürk, Başbakan Erdoğan'dan yaşanan krizle ilgili arabulucuk yapmasını da istedi.

Rabiya Kadir'in yardımcısı Alim Seyitof, Kadir'in vize başvurusunu hemen yapacağını açıkladı.


Sayfa Yükleniyor...