Erdoğan: Rasmussen’in adaylığına karşıyım

Başbakan Erdoğan, Danimarka Başbakanı Rasmussen’in NATO Genel Sekreterliği adaylığına Roj TV ve karikatür krizinde takındığı tutum nedeniyle olumsuz baktığını açıkladı.

Haberler 03.04.2009 - 12:44

Erdoğan: Rasmussen’in adaylığına karşıyım

G20 zirvesi için bulunduğu Londra’da bir düşünce kuruluşunun toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Danimarkalı bir gazetecinin Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in NATO Genel Sekreterliği'ne adaylığına ilişkin düşüncelerini sorması üzerine de Erdoğan, Türkiye'nin konuya ilişkin düşüncelerini daha önce açıkladığını söyledi.

Türkiye'nin, NATO'nun güç kaybetmemesini, zafiyet bulmamasını istediğini ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

"NATO'nun barışı güvence altına alma durumunda olan bir kurum. Fakat, benim ülkemdeki terör örgütünün yayın organı Danimarka merkezli olarak yayın yapıyor. 4 yıl önce Rasmussen'den ricada bulundum. 'Bunu durdurun' dememize rağmen, bunu durdurmamıştır veya durduramamıştır. Hiçbir netice almadık. Nasıl bu barışı koruma, güvence altına almadır.


Bir karikatür krizi yaşadık. Kendilerinden ricada bulundum. Ülkenizdeki İslam ülkelerinin büyükelçilerini davet edin, onlara durumu anlatın, durumu nasıl aşacağız bunları konuşun dedik. Olumlu yaklaşılmadı.

Bu tür barış sürecine katkısı olamayanlar acaba bundan sonra nasıl olacak. Bu bizde soru işareti meydana getiriyor. Doğrusu benim kişisel kanaatim, olumsuz bakıyorum."

Sayfa Yükleniyor...