'Erdoğan Rodos heykeli gibi'

Başbakan Erdoğan, dünyanın en saygın dergilerinden TIME’a röportaj verdi.

28.09.2011 - 08:19

Derginin 5 yazar ve muhabiriyle geçen haftaki BM Genel Kurulu sırasında bir araya gelen Erdoğan, TIME tarafından, “günün uluslararası devlet adamı” olarak nitelendi ve Arap Baharı Turu sırasında “rock yıldızı” gibi karşılandığı belirtildi.

Dergi röportajın giriş yazısında Erdoğan'ı şu sözlerle tarif etti: Türkiye'nin başbakanı dev Rodos heykeli gibi Ortadoğu'nun üstünde duruyor. Son birkaç haftada Filistin'in devlet olarak tanınmasıyla ilgili düşüncelerini en yüksek sesle o ifade etti.

Röportajda Erdoğan'a ait dikkat çekici cümleler ise şunlar:

'İSRAİL DÜRÜST DEĞİL'
-İsrail ilk başta 1967 sınırlarına geri dönmeyi kabul etmiş gibi görünüyordu ama nedense sonradan bu fikirden uzaklaştı. Bu düşünceye geri dönmeliler.  

-Mavi Marmara baskını yaşanmasa İsrail'le ilişkilerimiz güçlenecekti. Gemiler yardımdan başka bir şey taşımıyordu. İsrail Başbakanı hâlâ silahlarla dolu olduğunu iddia ediyor. Eğer silahları varsa neden İsrail askerlerinin ateşine karşılık vermediler? İsrail hükümeti dürüst değil.

- Ortadoğu Dörtlüsü, Filistin meselesini gerçekten çözmek istiyor olsaydı, İsrail’e karşı yaptırım uygulardı. BM Güvenlik Konseyi, İsrail’i 89 adet kararda, bu kararlara uymaması durumunda yaptırım uygulanacağı yolunda tehdit etti. İsrail bunları uygulamadığı halde yaptırım görmedi. Oysa İran ve Sudan gibi ülkelere hemen yaptırım getirildi.

'BM’DE REFORM GEREKLİ'
- Herkesin samimi olması lazım. BM’de bu noktada reform gerekli. Güvenlik Konseyi’deki daimi üye meselesi nedir? Bunun kaldırılması gerekir. Bütün dünya, kelimenin tam anlamıyla bu beş daimi üyenin kararlarının kölesi oldu.

ESAD ÜZERİNE
- İlişkilerini, prensipler üzerine kuran bir kişiyim. Beşar Esad bana, “Hapiste sadece 83 siyasi muhalif var” dedi. Aslında binlerce, binlerce var.

- "Esad'ın Suriye'de geleceği var mı?" sorusuna cevap verebilmem için önce Suriye'deki mülteci kamplarına gitmem lazım. Ama şu anki koşullara bakınca iyimser olmadığımı söyleyebilirim

'ABD İLE GERİLİM YOK'
- Son dokuz senedir ABD ile Türkiye ilişkileri asla gerilemedi, ama arzu ettiğim kadar da ilerlemedi. Gelecek için iyimserim. Size açık yüreklilikle söyleyebilirim, aramızda bir gerilim söz konusu değil.

- ABD ile bazı İsrail meselelerinde anlaşamadığımız konusunda anlaşıyoruz. Ama bu anlaşmazlıklar ilişkilerimizi koparmak için bir bahane değil. Türkiye, tıpkı ABD gibi egemen bir ülke. İfade ve fikirler konusunda farklı yönlere gidebiliriz, ama her zaman dost kalacağız.

'HALKIMIN AB'YE GÜVENİ SARSILDI'
-Chirac ve Schroder varken Türkiye bütün Avrupa liderleri zirvelerinde yer alıyordu ancak Merkel ve Sarkozy  gelince olaylar çarpıcı biçimde yön değiştirdi. Onların tavrına rağmen Avrupa Birliği üyeliği yolunda ilerlemeye kararlıyız ama ne yazık ki halkımın AB'ye güveni sarsıldı. Kararımızdan dönmeyeceğiz çünkü hiçbir AB lideri orada kalıcı değil, değişecekler. Bu süreçte Türkiye daha da güçlenecek ve bazı AB üyesi devletlerin durumu zaten ortada...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...