Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nden ayrılırken, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Olayın ardından başlatılan çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Ciddi bulgu ve belgeler var" dedi.

Olayda kullanılan 2 minibüsün satın alındığı yerler ve patlayıcıların depolanmalarıyla ilgili bulgular ve belgeler olduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

'ARKASINDA ŞAM REJİMİ VAR'
"Zaten netice tam ortaya çıktığında hepsi açıklanacak. Ama olay kesinlikle rejimle alakalı bir olaydır. Rejim bu işin arkasındadır. Bu belli. Ama rejimin Türkiye'de tabii uzantıları var. Bu uzantılar üzerindeki çalışmalar derinleştirilerek devam etmektedir."

‘DÜNYALARI YALAN ÜZERİNE KURULMUŞ’
Erdoğan, "Suriye bizimle alakası yok şeklinde açıklama yaptı" sözleri üzerine, "Ne diyecek, alakası mı var diyecek. Böyle bir şey mi bekliyorsunuz. Bunların zaten dünyaları yalan üzerine kurulmuştur. Yalan üzerine inşa ettikleri zulüm rejimini, bu adil olmayan rejimi yürütmenin gayreti içindeler. Tabii buna ne yazık ki bizim içimizden de destek verenler var, siyasi olarak verenler de var siyasi olmayan verenler de var" ifadelerini kullandı.

ASIL HEDEF BAŞBAKANLIK MIYDI?
Erdoğan, asıl hedefin Ankara olduğu ve Başbakanlık ile AK Parti çevresinde keşif yapıldığına dair iddiaların hatırlatılması üzerine, "O tür şeyler de belgeler arasında var" dedi.

'MUHALİFLERİN ALAKASI YOK'
Olayın arkasında muhaliflerin olmadığını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Mültecilerle ilgili provokasyonlar. Aslında bu olayların muhalif güçlerle yakından, uzaktan alakası yok ama burada muhalif güçleri zan altına almak ve Türkiye'deki sığınmacı olan bu kardeşlerimize karşı böyle bir operatif yaklaşım içerisine girme gayretleri var. O da buradaki kardeşleriyle, dostlarıyla olan süreci tetiklemeye yöneliktir. Bir de tabi mezhebi çatışmanın içerisine sokma gayretleri var. Biz onun uzantılarını da görüyoruz."

'OYUNA GELMEYİZ, GEREKLİ CEVABI VERİRİZ'
Başbakan Erdoğan, "Suriye'deki iç savaş Türkiye'ye sıçradı" yorumlarına şöyle yanıt verdi:

"910 kilometrelik sınırımız var. Bu yüzden her türlü hassasiyeti göstermemiz lazım ama oyuna da gelmemiz lazım. Gerilim politikalarına girmememiz lazım. Büyük devlet olmanın gereği ne gerekiyorsa o tür adımları atmalıyız. Oyuna gelmek yok ama gerektiği anda da gerekli cevabı veririz. Bundan da ne çekinir ne de kaçınırız."

‘YAYIN YASAĞI İSABETLİ OLDU’
Olayla ilgili yayın yasağına ilişkin değerlendirmeleri de sorulan Erdoğan, şöyle konuştu:

"İsabetli buluyorum. Olması gereken oydu. Dünyada bunun birçok uygulamaları vardır. Bu uygulamalara baktığımız zaman bu tür alınan kararların çok isabetli olduğu, süreci yönetme açısından çok çok isabetli olduğunu görüyoruz. Bundan dolayı yargının buradaki hassasiyetini takdir ediyorum."

‘ABD’NİN DEĞİL, BİZİM TALEBİMİZ OLUR’
Erdoğan, Amerika seyahatinde ABD'nin Türkiye'den talebi olup olmayacağına yönelik soruya da "Onun talebi olmaktan öte bizim talebimiz olur" yanıtını verdi.

MUHEFETİN ELEŞTİRİSİ
Başbakan Erdoğan, muhalefet partilerin, hükümetin Suriye politikalarıyla ilgili eleştirileriyle ilgili soruyu da "Yeri geldiği zaman onlara, 'sizin dış politika anlayışınız var mı?' diye sorun" karşılığını verdi.

HATAY'A GİDECEK
Başbakan Erdoğan, ABD ziyaretinden sonra Hatay’a gideceğini de ifade etti.