Erdoğan Sarkozy'yi haramiye benzetti

Seçim mitinglerini Fransa'da başlatan ve burada yaşayan Türklere seslenen Başbakan'ın hedefinde Sarkozy vardı. Fransa'da gövde gösterisi yapan Erdoğan, Türkiye'yi Avrupa Birliği'nde istemeyen Sarkozy'yi haramiye benzetti.

Erdoğan Sarkozy'yi haramiye benzetti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 12 Haziran'daki seçimler için ilk mitingini Strasbourg'daki Türk vatandaşlarına hitap ederek yaptı.

Binlerce Türkün katıldığı buluşmada Başbakan Erdoğan'ın hedefinde Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy vardı.

Sarkozy'yi isim vermeden hedef alan Başbakan, Libya politikasını eleştirerek "Bizim tavrımız birileri gibi ganimet önünde harami tavrı değildir" dedi.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz Ortadoğu'da, Kuzey Afrika'da, Kafkasya ve Balkanlar'da rol kapma yarışında değiliz, çıkar peşinde hiç değiliz. Bizim tavrımız birileri gibi 'ganimet önünde harami tavrı' değildir. Tam tersine bizim tavrımız taşıdığı büyük misyonun farkında büyük ve sorumlu devlet tavrıdır.

Biz Libya'ya baktığında yer altı zenginliklerini, petrol kuyularını, madenleri görenlerden değiliz. Biz Libya'ya baktığımızda ortak bir tarih, ortak bir medeniyet görüyoruz. Orada kardeşlerimizi görüyoruz. İnsan olmanın gerektirdiği neyse biz onu görüyor ve ona göre tavır belirliyoruz. Biz Libya'nın yeni bir Irak, yeni bir Afganistan olmasını istemiyoruz.

Biz Libya'nın toprak bütünlüğü adına, Libya'nın selameti adına orada barış ve huzur ve dayanışma arzuluyoruz. Libya'da, Kuzey Afrika'da rol kapmaya çalışanlar, şahsi hırsları için, yaklaşan seçimler için, bölgenin kaderi ile oynayanlar tarih karşısında sorumlu olurlar. Libya hiçbir ülkenin çıkar arenası olamaz. Libya Libyalılarındır. Yemen Yemenlilerindir. Bahreyn Bahreylilerindir. Cezayir Cezayirlilerindir. Fas Faslılarındır. Irak Iraklılarındır. Kimse buralar üzerinde tasarrufta bulunmasın.''

Başbakan, Türkiye'nin Libya'da oynadığı rolü ise şu sözlerle anlattı: "Daha dün gece, Misrata'dan bini aşkın Mısırlıyı gemimizle aldık şu anda yolda, İskenderiye'ye taşıyoruz. Türkiye bu. The Guardian gazetesinin muhabiri tutuklandı, biz devreye girdik. Libya'dan biz kurtardık. New York Times gazetesinin 4 muhabiri Libya'da tutuklandı, devreye girdik, tahliyelerini sağladık. Bingazi'den 321 yaralı Libyalı kardeşimizi Türkiye'ye refakatçileriyle beraber 400 küsür kişiyi biz getirdik. Şu anda İzmir Çeşme'de onlara tahsis ettiğimiz bir hastanede tedavilerini yapıyoruz."

SARKOZY'YE İSİM VERMEDEN GÖNDERME
Başbakan Erdoğan, salondaki Türklere "Sizler bizim Avrupa'daki temsilcilerimiz, Avrupa'ya açılan penceremiz oldunuz. Sizler bizim Batı'ya bakan yüzümüz, modern yönümüz oldunuz. Sizler, birileri istemese de Avrupa Birliği'nde bizim üyelerimiz oldunuz'' sözleriyle seslendi.

Fransa'da yaşayan gurbetçilerden kimliklerini ve pasaportlarını gururla göstermelerini isteyen Başbakan Erdoğan, "Gururla, göğsünüzü gere gere 'Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım' demenizi istiyorum. Büyük bir ülkenin, bir medeniyetin mensupları olarak başı dik, alnı ak olarak bulunduğunuz her yerde öz güvenle kendinizi ifade etmenizi istiyorum'' diye konuştu.

TOKİ EVLERİNDEN ALIN
Konuşması sık sık "Türkiye seninle gurur duyuyor'' sloganlarıyla kesilen Erdoğan, Fransa'daki Türklere TOKİ evlerinden almalarını önerdi: ''2023 farklı bir Türkiye olacak, farklı bir İstanbul, farklı bir Ankara, farklı bir İzmir. Bu büyük şehirlerimiz adeta marka şehir olarak 81 vilayetimizi ayağa kaldıracak. İnşa edilen 480 bin konutun 360 bini sahiplerine teslim edildi. Siz niye gelip bu konutlardan almıyorsunuz? Gelin 15-20 yıl vadeli bu konutlardan alın. Bunu devletin kendi kurumu olan TOKİ ile yapıyoruz. Burada kar yok, burada faiz yok, sadece enflasyon farkı var. Sosyal guruplar var, orta gelir gurubu var, orta gelir grubu üstü var. Yeni şehirler inşa ettik. İstanbul Ataşehir yepyeni bir şehir. Bunu tamamen TOKİ yaptı. Eser ortada. Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Biz eserimizle varız. Ve ben davet ediyorum. Avrupa'daki kardeşlerim gelsinler ülkelerinde 81 ilin hepsinde TOKİ konutlar yapıyor. Her yerden istifade edebilirsiniz."

FRANSIZ VATANDAŞI OLMAYA BAKIN
Başbakan'ın Fransa'da yaşayan Türklere tavsiyeleri de vardı: ''Bugün bütün Avrupa'da olduğu gibi Fransa'da da Türkler, iş adamı olarak, girişimci, sanatçı, bilim insanı olarak, kendilerine saygın bir yer edindiler. Lütfen aidiyetinizi aidiyet bilincinizi kaybetmeyin. Çocuklarınızın da kaybetmemesi için son derece hassas olun. Sizlerden Fransızcayı en iyi şekilde öğrenmenizi, en iyi şekilde konuşmanızı rica ediyorum.

Fransız vatandaşı olmayanların da Fransız vatandaşı olmalarını özellikle tavsiye ediyorum. Burada çifte vatandaşlık hakkınız var. Bu hakkınızı kullanmanızı istiyorum. Siz müracaatınızı yapın onlar vermesin. O zaman biz çeşitli uluslararası toplantılarda bunu önlerine getiririz. Deriz ki 'Asıl ayrımcılığı siz yapıyorsunuz. Bak çifte vatandaşlık diyorsun 50 yıldır bu ülkede yaşayan benim soydaşıma çifte vatandaşlığı vermiyorsun. Şu anda burada 100 bine aşkın çifte vatandaşım nasıl aldıysa diğerlerine de ver. Niye çekiniyorsun ver.' Ondan sonra almasınlar, büyükelçime, konsolosuma bildirin. O da bize rapor etsin, biz de gereğini yapalım. Çocuklarınızın Fransızca ile birlikte en az bir yabancı dili öğrenmesi ve konuşmasını özellikle istiyorum. Sizin bulunduğunuz topluma entegre olmanız Türkiye'nin dünya ile entegre olmasına güç katacaktır, güvence verecektir.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...