Erdoğan: Senin kadere imanın yoksa...

Zonguldak’ta 30 işçinin yaşamını yitirdiği grizu patlamasından sonrasında “Bu mesleğin kaderi” açıklaması tepki çeken Başbakan Erdoğan, “Bu işin kaderidir diyorum. Kadere imanın yoksa o ayrı mesele zaten” dedi.

Erdoğan: Senin kadere imanın yoksa...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Zonguldak'ta Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında meydana gelen grizu faciasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: “Grizu patlamaları ya da metan gazı maden ocaklarının maalesef tabii bir parçasıdır. Grizu patlamalarını yüzde 100 önlemek mümkün değildir. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde ABD'de, Rusya'da, Çin'de, Almanya'da, hiçbir yerde bugüne kadar 'bu yüzde yüz önlenmiştir' diyecek bir tek kişi yok. Diyemezler.

Sadece Türkiye'de değil, dünyanın birçok yerinde bu ne yazık ki yine altını çizerek söylüyorum, bu işin kaderidir. Bunu sağa, sola çekmek isteyen bazı köşe yazarlarına da hatırlatmak istiyorum, çeşitli kurum ve kuruluşlara da söylüyorum, bu işin kaderidir diyorum. Bunu sağa, sola çekmeye de kimsenin ne fikri derinliği, ne düşünce derinliği bu tür adamların yetmez. Niye yetmez? Adam bunu alıyor, herhalde kaza, kader olayıyla ilişkili hale getirmek istiyor. Senin kazaya, kadere imanın yoksa o ayrı mesele zaten. Onu ben seninle tartışacak değilim. Onu git sen Diyanet İşleri Başkanı ile konuş, benimle konuşma. Benim söylediğim mesele başka. Yani bu olayın fıtratında bu var, kaderinde bu var.”

Aşiyan Mezarlığı'nda dün iki polis memurunun başına gelen olaya da değinen Başbakan Erdoğan, ''Bir tinerci ile başlarına gelen olay... Nedir? Yahu bu mesleğin kaderi. Bu mesleğin fıtratında bu var. 'Niye bu polisler Aşiyan Mezarlığı'na gönderildi' veya 'niçin bu tinercilerle uğraştı mı'' diyeceksin? Ama görüyorsunuz hemen bunu da speküle etmeye başlarlar'' dedi.

8 Mayıs’ta Rusya'da meydana gelen patlamada elliye yakın işçinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Erdoğan, ''Çıkmışlar şunu söylüyorlar, 'Efendim niye bunlar taşerona verildi' 5 yıldır bu taşeron orada çalışıyor, 5 yıldır orada bir olay olmamış. Bunlar sadece galeri açmak için bu görevlerini yapıyorlar'' diye konuştu.

Dünyanın bir değişim ve dönüşüm yaşadığını anlatan Erdoğan, ''Ama bakıyorsunuz çeşitli odalar falan çıkıyorlar çeşitli açıklamalar yapıyorlar. 'Bu iş taşerona verildiği için böyle oldu' gibi. Maalesef ebediyete intikal edenler içinde maden mühendislerimiz de var. Bunlar da mesleğin içinde olan insanlar. Bize düşen gerekli tedbirleri alıp en sıkı şekilde uygulamaktır'' dedi.

Bakanlar, milletvekilleri ve yetkililerin dört gün boyunca olay yerinde yatıp kalktıklarını kaydeden Erdoğan, ''Çalışma Bakanım, Enerji Bakanım, bölge ve il milletvekillerimiz son iki kardeşimizi de çıkarana kadar oradan ayrılmayacaklar, orada bu çalışmaları takip edecekler'' dedi.

Erdoğan, kendisinin de Zonguldak'a giderek, yetkililerle, ailelerle, madencilerle görüşmeler yaptığını anımsatarak, şunları kaydetti: ''Tabii oradaki acıyı istismar etmek, provoke etmek isteyenlerin, o kalabalığın içine girdiklerini dün bir kez daha gördük.

Çok ağır, ağza alınmayacak küfür ve hakaretlerle halkı galeyana getirmek isteyen bir kişinin, Zonguldak ile hiçbir bağının, hiçbir bağlantısının olmadığını, aslen Sivas Şarkışla nüfusuna kayıtlı, Ankara doğumlu, illegal-legal malum örgütlerinin mensubu olduğunu istihbarat teşkilatımız tamamıyla çıkardı. Neticede yargı kendisiyle ilgili bir tutuklama kararı verdi ve tutuklandı.

Tabii bu insanlar, ne yazık ki bunlar da bu toplumun kaderi. Onu da söyleyeyim. Bunlar da toplumumuzun içerisinde mevcut. Tabii memnuniyetle ifade etmek isterim ki Zonguldak'lı kardeşlerimiz bu profesyonel provokatöre aldırış göstermeden sağduyusunu ve misafirperverliğini orada bizlere karşı sergilemiştir.

Aynı şekilde medyada da bu acı kazanın aleyhimize bir kampanyaya dönüştürülmek istendiğini görüyoruz. Doğru bilgiden, doğru haberden uzak şekilde tamamen kastı aşan bir biçimde bu ve benzeri acı olayların AK Parti'yi ve AK Parti iktidarını yıpratma fırsatı olarak değerlendirilmek istendiğine şahit oluyoruz.''

Sayfa Yükleniyor...