Erdoğan: Şov yapıyorlar

Başbakan, BBC Türkçe Servisi'ne verdiği mülakatta soykırım tasarılarını kabul eden ülkeleri "şov yapmakla" eleştirerek Türkiye'de kaçak yaşayan 100 bin Ermeni'nin durumunu gündeme getirdi: Diasporadan kurtulun sınırdışını önleyin!

NTV Haber 16.03.2010 - 18:56

Erdoğan: Şov yapıyorlar

Başbakan Tayyip Erdoğan, İngiltere ziyareti sırasında Ermeni soykırım tasarılarına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan, "Ermenistan'la ilgili gelişmelerde sıkıntı bizim değil, sorun bizim değil, aslında Ermenistan'ındır. Ve şu anda Ermenistan'ın çok önemli bir kararı vermesi lazım: Diasporanın ipoteğinden Ermenistan'ın kurtulması lazım" dedi.

"ABD, Rusya ve Fransa'nın da Ermenistan'ı diasporanın ipeteğinden kurtarmaları gerekir" diyen Erdoğan, Londra ziyareti sırasında mülakat verdiği BBC Türkçe Servisi'ne önemli  değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan, 'soykırım' tasarısını kabul eden ülkelerin şov yaptığını ve iki ülke ilişkilerini olumsuz etkiledeğini söyledi.

Başbakan, Türkiye'de bulunan kaçak Ermenilerin duurmunu gündeme getirdi:

"Bakın benim ülkemde, 170 bin Ermeni var; bunların 70 bini benim vatandaşımdır. Ama yüz binini biz ülkemizde şu anda idare ediyoruz. Ee, ne yapacağım ben yarın, gerekirse bu yüz binine hadi siz de memleketinize diyeceğim, bunu yapacağım. Niye? Benim vatandaşım değil bunlar. Ülkemde de tutmak zorunda değilim."

Başbakan'ın bu sözleri İngiltere Başbakanı Gordon Brown'la düzenlediği basın toplantısında da gündeme geldi. Erdoğan, "Dünden bugüne karar verecek değiliz. Bunlar 10 yılları aşkın ülkemizde bulunuyor. Fakat bu gelişmeler bu şekilde devam ederse mutlaka değerlendirme yapacağız, gereken adımı atacağız" dedi.

Bu mülakatın tamamını bugün 16.30'da NTV'de yayınlanan Dünya Gündemi programında izleyebilirsiniz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...