Erdoğan: Taksim miting meydanı değil

Başbakan Erdoğan, 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak isteyen DİSK’i ısrarından vazgeçmeye çağırarak, “Taksim Meydanı miting alanı değil. İllegal yaklaşımlar provoke edebilir” dedi.

29.04.2009 - 14:11

Erdoğan: Taksim miting meydanı değil

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin ilçe belediye başkanlarının toplantısına katıldı.

1 Mayıs'ın ''Emek ve Dayanışma Günü'' olarak ilan edildiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, "Türkiye'nin tüm çalışanlarının, emekçilerinin, alın teri ile geçinen tüm kardeşlerimizin ister memur, ister işçi olsun, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutluyorum" dedi.

Erdoğan, DİSK'in 1 Mayıs'ta Taksim'de kutlamak istemesiyle ilgili olarak şunları söyledi: "Özellikle bir sendikanın yanında kimler olacak, onu bilemem. Taksim Meydanı'nda miting yapma talebini doğru bulmadığımızı kendilerine geçen yıl da ifade ettik. Taksim Meydanı bir miting alanı değildir. Bu bizim dönemimizde alınmış bir karar da değildir. Geçmişten bu yana bu alan miting alanı olmaktan çıkarılmıştır, tıpkı Sultanahmet Meydanı gibi... Ancak biz geçen yıl sendika temsilcilerine şöyle bir şey söyledik; 'siz üst düzey temsilcileriniz, şubelerinizin başkan ve yöneticileri gelmek suretiyle, gelin orada çelenginizi koyun. Ama miting alanı olarak Kadıköy'ü mü istersiniz, Çağlayan'ı mı istersiniz, Kazlıçeşme'yi mi istersiniz? Nereyi arzu ediyorsanız, oralar mitingi alanı olarak bu yakada ilan edilmiş. Dolayısıyla buralarda gidip mitinginizi rahatlıkla yapabilirsiniz'. 'Dolayısıyla çelenginizi koyduktan sonra oraya geçmek suretiyle gidin orada artık nasıl eğlenecekseniz, o şekilde eğlenin, hatta bizler de milletvekillerimizle, ilgili bakan arkadaşlarımızla sizlerle beraber olalım' diye, bunu da kendilerine söylemişizdir.

Fakat burada ısrarla, çünkü bu alan bizim için sadece bugüne yönelik değil, eğer burada sadece işçi sendikalarına burayı miting yapmak üzere verdiğiniz andan itibaren, bu her kuruluşun miting yapma hakkını doğurur. Siz kalkıp sadece bir kuruluşa Taksim Meydanı'nını mitingi alanı olarak tahsis edemezsiniz. Yarın partiler de orada haklı olarak miting yapma hakkına sahiptir, vakıflar da dernekler de... Hepsi orada miting yapma hakkına sahip olacaktır. Bunu da biz kendilerine güzellikle anlattık. Buna rağmen burada bir ısrar var.”

Erdoğan, “Temenni ediyorum ki diğer sendika da aynen bu şekilde bir karara varır ve böylelikle geçen yıl yaşananları bu yıl yaşamamış oluruz. Çünkü illegal yaklaşımlar bu işi provoke edebilir” dedi.

Geçen yıl yaşananların içinde bunları bizzat gördüklerini kaydeden Erdoğan, nitekim son zamanlardaki gelişmelerin de buna yönelik bazı sinyalleri verdiğini dile getirdi.

Erdoğan, şunları söyledi: "Biz artık 1 Mayıs'larda çatışma görüntüleri görüntülerine, kavga görüntülerine, yağma görüntülerine, şiddet görüntülerine değil, bir şölen havasında, kardeşlik ve dayanışma görüntülerine şahit olmak istiyoruz. Bunu sağlamak için de çalışanlarımızla diyalog içinde, uzlaşma içinde, istişare içinde adım attık, adımlar atıyoruz. İnanıyorum ki sendikalarımız da bizim onlara yönelik attığımız adımları görerek, 1 Mayıs'ta kötü hatıralardan kurtaracak adımlar atacaklardır."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...