Başbakan Erdoğan, bu haftaki 'Milli İradeye Saygı' mitinglerinin son ayağı olan Erzurum'da halka seslendi.

Polise Taksim Meydanı ve Gezi Parkı'nı temizleme talimatını kendisinin verdiğini söyleyen Erdoğan, eylemcilere, "Mustafa Kemal'in değil faiz lobisinin askerleri olduğunuzun farkına varın, evinize dönün" diye seslendi.

Yurt dışından döndüm baktım hala ordalar. Tahammül sınırım aşıldı. İçişleri Bakanı’ma ‘24 saat içinde orayı temizleyeceksiniz’ dedim. ‘Ardından da parkı temizleyeceksiniz’ dedim. 'Polise talimatı kim verdi?’ diyorlar. Ben verdim, evet ben verdim" dedi.

“İşgal kuvvetleriniz mi seyredecektik, zil takıp oynayanlara mı izin verecektik. Şimdi her yer temizlendi” diyen Erdoğan, “Dün yine böyle bir şeye tesebbüs ettiler. Polis uyardı sonra mecbur kaldı çıkardı. Sen yasaklı yerlerde bunu yapmaya yeltenirsen sana su da sıkar gaz da sıkar. Kimsenin kamu düzenini bozmaya hakkı yok” şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE KAYBETTİ BAŞKALARI KAZANDI"
Erdoğan, “Bu eylemler neticrsinde Türkiye kazanmadı kaybetti. Türkiye kaybederken başkaları kazandı. Faiz lobisi, bazı uluslararsı sermaye çevreleri kazandı. Benim milletim bu oyunu gördü ve bozuyor. Eylemciler de bu oyunu görmeli, evlerine dönmeli. Türkiye düşmanları adına taşeroınluk yapmaktan vazgeçmelerini isitiyorum. ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ diyenler, gönüllü faiz lobisi askerliği yapıyor. Hukuksuzluk, ahlaksızlık artık son bulmalı” ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan'ın İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingdeki konuşmasından diğer satır başları şöyle:

— Bugün Viyana'da, Avusturya'da miting var. Niye biliyor musunuz Erzurum'a ses vermek için, dünyaya ses vermek için. Ne diyorlar biliyor musunuz 'Siz, oyunu milletin bozduğunu bilmiyor musunuz ' diyor. Gezi yalan, hedef talan. Oyun bu. Çünkü talanları bitmişti. AK Parti iktidarıyla, talan bitmişti. Onun için şimdi Gezi yalan, her taraf talan. Dertleri bu. Ama bu millet size bu yolu açmayacak.

"SANDIK GELİYOR"
— İşte ne güzel yazmışlar. 'Oyunu millet bozar, finali sandık yazar'. Olay budur. Eğer yüreğiniz varsa, eğer dürüstseniz, eğer demokrasiye inancınız varsa, milletin iradesine inancınız varsa o zaman sandık geliyor. 8 ay var. 8 ay sonra buyrun sandığa. Orada herkes boyunun ölçüsünü alır. Milletimin tamamına sesleniyorum; siz bizi iktidar yaptınız ancak siz indirirsiniz. Milletten başka kimse indiremez. Biz iki güç tanırız; bir Hak, iki halk. Bunun dışında güç tanımayız."

— Erzurum nedir bilir misiniz Erzurum'da yer Allahuekber'dir. Erzurum'da gök Allahuekber'dir. Erzurum'da dağ Allahuekber'dir. Bu Allahuekber'i hiç kimse sarsamaz. Onlar varsın tweetlerle, facebooklarla saldırsınlar, benim vatandaşımın, benim dadaşımın iradesi var iradesi. Bu iradenin üzerinde bir irade, demokraside biz tanımıyoruz. Demokraside güç milli iradedir. Bunlar önce milli iradeye saygı duymayı öğrenecekler. Bunun başka çıkışı yok. Öyle Taksim Meydanı'nda kalkıp da Gezi'yi bahane ederek ortaya çıkanlar, sandıkta bunun cevabını alacaklar.

"MİLLET OYUNU BOZDU"
— Bir milyon yalan haber yayınlasınlar bunlar tutmaz. Onu yapmadılar mı? Twitlerle sadece bu işi yaptılar. Zannettiler ki bu yalan haberlerle bu iş tutacak. Sizin yalan haberleriniz yatsıya kadar sürer ve yatsıda bu mum ne yapar? Söner... Hepsi biraraya gelsin üzerimize yürüsünler, Allah'ın izniyle 'Ya Fettah' der bu tezgahların hepsini alt üst ederiz. Şundan hepiniz emin olun millet en başından itibaren bu oyunu gördü ve bu oyunu bozdu.

"SOSYALİST GEÇİNENLER VAR YA"
— Bunlar, güya sosyalist ama milleti böyle tahkir ederler. Bu sosyalist geçinenler var ya, bunları şöyle arayın, çoğu şimdi Bodrum'dadır, yatlarındadır bunlar. İstanbul'dan tanırım bunları, sözde sanatçılarını da aydınlarını da tanırım. Bunlar, o çığırtkanlık yapan var ya, 'Mesele Gezi Parkı değil, hala anlamadın mı' diyen var ya, bunlar yeri geldiği zaman Boğaz'a karşı viskiyi yudumlamasını da çok iyi bilirler. Sosyalist, mosyalist, geçin bunları. Dünyada halkını, milletini tahkir eden, aşağılayan tek sosyalist bunlar mı zannediyorsun Hiç alakası yok. Eğer sosyal adalet arıyorsanız AK Parti'dedir.

"MASKESİ ANINDA DÜŞTÜ"
— Gazi Mustafa Kemal kendi halkını, kendi ülkesini gidip de başka ülkelere şikayet eden, oralarda ağlayan, başka ülkelerle kirli ittifakların içine giren bir lider değildi. Bu genel müdür bizi Almanya'ya şikayet ediyor, bizi Hollanda'ya şikayet ediyor. Eğer zerre kadar ferasetin varsa millete git millete.

İşte bakın, 'müftü eşiyim' deyip ortaya çıkan şahsın CHP ilçe başkanının eşi olduğu, bar işletmecisi olduğu, tahrik etmek için, tahkir etmek için böyle bir rol üstlendiği ortaya çıktı. Maskesi anında düştü. Dedim ya, yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Foyası anında meydana çıktı. Karanlık ilişkileri, irtibatları, tek tek ortaya dökülmeye başladı. Göreceksiniz, ortalık duruldukça, ortalık sakinleştikçe bunların başka irtibatları, başka ilişkileri, başka tezgahları da tek tek ortaya çıkacak. Bunların hepsinden hukuk içinde hesabımızı soracağız.

— (MHP Genel Başkanı Bahçeli), Dün bizi Teyyo Pehlivan'a benzetmiş. Teyyo Pehlivan sensin. Çünkü bugüne kadar girdiğin hiçbir müsabakadan netice alamadın. Yenildin, yenildin, yenildin.

ALEVİ - SÜNNİ GERİLİMİ
— Özellikle Türkiye'de bir mezhep gerilimi oluşturmak Alevi-Sünni gerilimi oluşturmak isteyen alçaklara karşı herkesin azami uyanık olmasını istiyorum. Dikkat edin hem CHP Genel Başkanı hem de onun hemşehrisi olan milletvekili, sabah akşam bir mezhep gerilimi çıkarmak için çok tehlikeli provokasyonlar yapıyorlar. Alevi kardeşlerim lütfen bu oyuna gelmesin.

— Ülkemdeki tüm Alevilere sesleniyorum; Alevi kardeşlerim, Dersim katliamında iktidar hangi partiydi, Cumhuriyet Halk Partisi'ydi. Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidar olduğu bir dönemde böyle bir katliam gerçekleşti. Peki bugüne kadar Cumhuriyet Halk Partisi bu katliamdan dolayı özür diledi mi? Ama Tayyip Erdoğan bir Başbakan olarak özür diledi.

— Bu oyuna gelmemeniz lazım. Bazı ülkelerin CHP'yi Türkiye'deki bazı medya kuruluşlarını kullanarak burada bir gerilim çıkarma girişimlerini de lütfen herkes görsün ve bunlara aldanmasın. Bu ülkede 76 milyon bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız.

— Bizim bayrağımız şehidimizin kanının rengi, hilal ve yıldız. Bunun dışında bayrağımızın üzerinde herhangi bir logo, işaret olmayacak. Bayrak yasasının amil hükmü de budur. Sadece şu alandaki bayraklar. Ama üç hilali de açarız derseniz o da Osmanlı'nındır, onunla da gurur duyarız.

— Durmak yok, yola devam. Taksim Meydanı'nda birileri duruyormuş, onlar varsın dursunlar. Ama bize durmak haram. Biz durmayacağız yola devam edeceğiz. Onlar zaten hep durdular.