NTV

Erdoğan: Toplumsal mutabakat çöktü

Türkiye

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı televizyon programında CHP lideri ile gerçekleştirdiği görüşmeyi değerlendirdi. Erdoğan ayrıca, CMK'nın 250'nci maddesiyle ilgili de konuştu.

Başbakan Erdoğan, ATV televizyonunda CHP lideri Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmenin ayrıntılarını anlattı.

Konuya Kürt meselesi olarak yaklaşmadıklarını söyleyen Erdoğan, "Türkiye'de terör ve PKK meselesi vardır. İkisini birbirine karıştırmamak gerektiğine inanıyorum. PKK ve terör sorunu Kürt vatandaşlarımızla eşleştirilmesi çok yanlış" dedi.

Bugünkü görüşmede CHP'nin sorunla ilgili bir öneriden çok tespitlerde bulunduğunu aktaran Erdoğan, "CHP'nin attığı adım olumlu bir yaklaşımdır. Bize sunulan paket daha çok bir tespit niteliğindedir. Burada öneri olarak sunulan iki şey var; birisi toplumsal mutabakat, diğeri akil adamlar komisyonu" diye konuştu.

Erdoğan, programda CHP ile AK Parti arasındaki görüşmeyi sert bir dille eleştiren MHP lideri Devlet Bahçeli'nin açıklamalarına da değindi.

Bahçeli'nin bu açıklamalarını 'yakışıksız' olarak değerlendiren Erdoğan, 'CHP'nin toplumsal mutabakat komisyonu önerisinin MHP'nin bugünkü açıklamalarıyla birlikte otomatik olarak düşmüş' olduğunu söyledi.

Erdoğan "MHP'nin bu tavrıyla mutabakat sağlanamaz" dedi.

'KILIÇDAROĞLU İLE ÇOK YERE GİDERİZ'
Görüşmede Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a 'birlikte Uludere'ye gitme' teklifinde bulunmuştu.

Kılıçdaroğlu'nun bu teklifinin 'laf arasında geçtiğini' ifade eden Erdoğan, "Kendisine 'bu işi birlikte yapalım, birlikte çok yere gideriz' dedim. Pekçok sorun bölgesine birlikte gidebiliriz" şeklinde konuştu.

'ULUDERE SADECE KAÇAKÇILIK DEĞİL'
Uludere olayının bir hata olduğunu kabul ettiklerini hatırlatan Erdoğan, meselenin baş terör örgütü ve uzantıları tarafından istismar edildiğini ifade etti.

Erdoğan, "Uludere'de olay salt kaçakçılık olayı değildir. Bu kaçakçılığın başlangıcında, terör örgütünün beslenmesi var" şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili soruşturmanın devam etmekte olduğuna işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Biz bu türden hiçbir olayın üzerini örtmedik, örtmeyiz. Soruşturma sürecinin sonuçlarını kamuoyu ile paylaşacağız. Benzer olaylar Hantepe ve Gediktepe'de yaşandı. Katırların üzerinde taşınan silahlarla askerlerimiz şehit edildi."

'KÜRTAJLA İLGİLİ ADIM ATILACAK'
Erdoğan, programda son günlerde gündemi sıklıkla meşgul eden kürtaj tartışmalarına da değindi.

Kürtajla ilgili mutlaka bir adım atılacağının altını çizen Erdoğan şunları kaydetti:

"Cenin artık senin olmaktan çıkmıştır. Çünkü o da artık bir candır. Sen onu öldüremezsin, öldürdüğün anda bu cinayettir. Engelidir diye yok edersek bu bir ötanazidir. Nice down sendromu çocuğu olan anne çocuklarını sevgiyle büyütüyorlar"

MİT SORUŞTURMASI
Başbakan, özel yetkili mahkemeler ve CMK'nın 250'nci maddesiyle ilgili de açıklamalarda bulundu.

Haklarında soruşturma açılan MİT görevlilerine sahip çıktığını söyleyen Erdoğan, "Alacaksanız o zaman beni alın. Talimatları ben verdim. Ben terörle mücadele ediyorum. Bu kadar önemli olan kurumları endişeye sevk edersek, bu insanlar nasıl çalışacak" diye konuştu.

Erdoğan 250'nci madde ile ilgili olarak da "Bu madde devlet içinde devlet havasına sokuyor" ifadesini kullanarak tutuksuz yargılanması gereken kişiler olduğunu ve bunlardan birinin de eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ olduğunu aktardı.