Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Ankara'da start verilen ve İstanbul'da devam eden "Milli İradeye Saygı" mitinginin 3'üncü durağı Kayseri oldu.

Konuşmasında 'duran adam' eylemlerine değinen Başbakan, ''Biz, 'durmak yok yola devam' diyoruz. Peki bunlar ne diyor: 'duran adam.' Bunlar on yıllar boyunca, 'Türk'e durmak yaraşmaz' deyip tam aksine durdular, halen duruyorlar. Bunların hayatları boyunca en iyi yaptıkları şey, durmaktır ve durdurmaktır'' diye konuştu.

Erdoğan, mitingte Gezi olaylarının çözüm sürecini sabote etmeye dönük olaylar olduğunu da savundu.

Başbakan çözüm süreci içinde oluşturulan ve çalışmalarını tamamlayan Akil İnsanlar ile final toplantısı için Çarşamba günü bir araya geleceğini bölge heyetlerinin hazırladıkları raporları ele alacaklarını bildirdi.

Cumhuriyet Meydanı'nda halka hitap eden Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

'TÜM TÜRKİYE VANDALLIĞA İSYAN EDİYOR'
''Kayseri bugün tek yürek halinde. Bugün Anadolu, Trakya tüm Türkiye tek yürek halinde haksızlığa, hileye, şiddete, vandallığa ve tuzaklara karşı sesini yükseltiyor. Tüm Türkiye vandallığa, barbarlığa ve yağmacılığa isyan ediyor. Ama biliyorum ki; sizin isyanınız şiddete başvuran isyancılara. Bugün tüm Türkiye huzurunu kastetmek isteyenlere, piyonlara karşı itirazını yüksek sesle haykırıyor.

'BAŞINI KUMA GÖMENLER SİZİ DUYMAYACAKTIR'
Sizi başını kuma gömenler, uluslararası medya Türkiye'deki bir kısım medya duymayacaktır. Varsın onlar duymasınlar. Eylem yapanların niyetini en iyi Kayseri bilir.

'KAYSERİ CUMHURBAŞKANIMIZ, KARDEŞİM GÜL'ÜN ŞEHRİ'
İşte Anadolu bu. Kayseri, Selçuklu’nun şehri, Osmanlı’nın şehri, bu Kayseri Cumhuriyet'in şehri. Kayseri, Cumhurbaşkanımız, kardeşim Abdullah Gül’ün şehri, yiğitliğin, mertliğin, helal kazancın şehri.

'MİTİNGLERDEN RAHATSIZLAR'
Hukuk içindeki bu mitinglerimizden rahatsız olanlar var. Biz bu mitingleri yapmayacağız da her gün sizin bu yakıp kırmalarınızı, kamu araçlarına, kamu binalarına saldırmanızı mı izleyeceğiz. Size milletin sesini duyurmak için bu miting meydanları en meşru zeminlerdir. Bunu görün istiyoruz. Eğer siz de dürüstseniz, samimiyseniz, hukuk içinde gelin meydanlarda bunu yapın. Kırıp dökmeyin, yakıp yıkmayın, yazıktır, günahtır, bunlar milletin malıdır.

'CHP AŞIRI UÇLARIN PEŞİNE TAKILDI'
Ey solcular size sesleniyorum, ey CHP sana sesleniyorum: Ortalığı karıştırdın, ortalıkta yapmadığın iş kalmadı, adeta bir mikser gibi karıştırdın. Takıldın o aşırı uçların peşine, illegal örgütlerin peşine, terör örgütleriyle irtibatlı olanların peşine takıldın ve ondan sonra bu ülkenin yönetimine her türlü hakareti yaptın. Aynı şeyi bakıyoruz, diğer muhalefette de görüyoruz.

'24 SAAT İÇERİSİNDE TEMİZLEYECEKSİNİZ DEDİM'
Atatürk Kültür Merkezi'ni (AKM) işgal ettiler. Ne yapacaktık? Ne diyecektik polisimize? Bırakın işgal devam etsin mi diyecektik? İçişleri Bakanıma şunu söyledim: '24 saat içerisinde AKM'yi temizleyeceksiniz, Taksim Meydanı'nı temizleyeceksiniz.'

'GEZİ PARKI TÜM HALKINDIR'
17 gün sabrettik. Gezi Parkı oradaki işgalci grubun değil tüm halkındır. Taksim Meydanı miting meydanı da değildir. Miting yapacaksan gidersin Kazlıçeşme'de yaparsın, Kadıköy'de yaparsın.

'ÜLKENİN KAYMAK TAKIMI CHP İLE BİRLİKTE'
Bunlar sandık sonucunu hazmedemediler. Biz okumuş insanlarız, sanatçıyız, yazarız, sermayedarız, imtiyazlıyız diyorlar. Bizim oyumuz ile Kayseri'deki Ahmet'in Mehmet'in çobanın oyu bir olmaz diyorlar.

Kendilerine halk diyenler, ne yazık ki şu muhteşem birlikteliğe 'bidon kafalı' diyorlar, 'göbeğini kaşıyan adam' diyorlar, 'makarnaya, una, pirince oyunu satan adam' diyorlar, 'koyun' diyorlar.

On yıllar boyunca bunu yaptılar. Eğer öyleyse sen de makarna, pirinç, peynir dağıt. Bütün bu ülkenin kaymak takımı, CHP seninle beraber, dağıtıver.

Taksim Meydanı'nda servisleri siz yaptınız o sermaye çevresiyle beraber, o kaymak takımıyla beraber yaptınız, hadi diğer zamanlar da yapmaya devam edin. Eğer bununla bu iş haloluyorsa buyurun halledin.

'ZAHİDE NİNE ANALARINI AĞLATTI'
Zahide Nine'yi gördünüz değil mi televizyonlarda? Zahide Nine analarını ağlattı. Zahide Nine İstanbul'da vandalların önüne geçip 'yeter artık' dedi. Bu çok önemli. Zahide Nine'ye ne dediler? 'Git sana para verirler' dediler. Ama o ne dedi? 'Ben bu devletin emeklisiyim, param var benim' dedi.

Zahide Nine, dik durdu, eğilmedi. Tek başına bunu yaptı. O Zahide Nine'nin eli öpülür. İşte o Zahine Nine'ler Nene Hatun'ların varisidir. Biz, sizler, Nene Hatun'ların varisleriyiz.

Bunlar, Zahide Nine'ye nasıl bakıyorsa bütün millete de öyle bakıyorlar ama artık Zahine Nine'ler susmuyor, bunlara ağızlarının payını veriyor ama artık millet susmuyor, bunlara gereken cevabı veriyor.

Artık millet susmuyor, bunlara gereken cevabı veriyor. Sizin tuzaklarınızın üzerinde bir tuzak var işte siz o tuzağı göremiyorsunuz. O mutlak kudret sahibinin tuzağı. Köylüsünüz köylü kalacaksınız, koyunsunuz sizi güdeceğiz dediler. Anadolu ve Trakya bu oyunu bozdu.

'TUTTURMUŞLAR GEZİ PARKI DİYE, DERT BAŞKA'
Tutturmuşlar Gezi Parkı Gezi Parkı. Dert başka. Enteresan olan ne biliyor musunuz? Ben o bölgenin çocuğuyum. Beyoğlu'nda doğdum. Kasımpaşa'da, orada büyüdüm. Kasımpaşa'nın çocuğuyum ve o Taksim Gezi Parkı'nın ne olduğunu A'dan Z'ye çok iyi bilirim.

Ayrıca 4,5 yılda biliyorsunuz İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığım var. Ama tarihini de bilirim, bugününü de bilirim. Orada yeşili katleden bir proje yok. Tam aksine İstanbul'da olmayan ama orada olan bir tarihi, bir kültürü ayağa kaldıralım istiyoruz.

Bir şehir müzesi yapalım istiyoruz ve bütün o yeşillik yine o müzenin içinde olsun. Taksim Meydanı, bütün araçlar yerin altına alınsın ve bütün o egzoz kokusundan biz Taksim Meydanı'nı kurtaralım diyoruz. Bizim karşımıza dikilenler 'yok yok, onlar orda dursun' diyor.

Bunları anlamak mümkün değil, bunların çevrecilik anlayışı bu. 'Polisin biber gazına hayır ama araçların egzozuna evet.' Bunların mantığı bu.

Ergenekon ile kurulan oyunu, Reyhanlı saldırısı oyununu siz bozdunuz. Söz, yetki, karar milletindir. Hiçbir tuzak bunu bozamayacaktır. Buna gücü yetmez. Hiçbir oyun, hiçbir senaryo bunu bozamaz ve bozamayacak. Uluslararası medyanın, Türkiye düşmanlarının, çetelerin kuklaları, piyonları, vandalları ne yaparsa yapsın. Türkiye bu tuzağa düşmeyecek, bu oyuna gelmeyecektir.

'TÜRK'E DURMAK YARAŞMAZ DEYİP TAM AKSİNE DURDULAR'
Biz, 'durmak yok yola devam' diyoruz. Peki bunlar ne diyor: 'duran adam.' Bunlar on yıllar boyunca, 'Türk'e durmak yaraşmaz' deyip tam aksine durdular, halen duruyorlar. Bunların hayatları boyunca en iyi yaptıkları şey, durmaktır ve durdurmaktır.

'MİLLETİ DURDURAMAYANLAR, KENDİLERİ DURAN ADAM OLDULAR'
Bu işte gayet başarılılar. Bunlar bizi yıllarca başta anamuhalefetin başı olmak üzere SSK kuyruklarında durdurdular, eczane kuyruklarında durdurdular. Bunlar bizi yıllarca üniversite kapısında durdurdular.

'BU OYUNU DA BOZACAĞIZ'
Milleti durduramayanlar kendileri duran adam oldular. 2023'e doğru emin adımlarla yürüyeceğiz bu oyunu da bozacağız.

'YARIN UTANMADAN KÖPRÜDEN GEÇERLER'
IMF ile borcu sıfırladık, bundan rahatsız oldular. 3. köprünün temelini attık, bundan da rahatsız oldular. Yarın utanmadan sıkılmadan bu köprüden geçerler.

'AYLARDIR ŞEHİT HABERİ GELMİYOR'
Türkiye yükseliyor, borsanın kazanmasından bunlar rahatsız oldular. Türkiye'de aylardır terör nedeniyle şehit haberi gelmiyor, bundan da rahatsız oldular.

'SON OLAYLAR ÇÖZÜM SÜRECİNİ SABOTE ETMEYE DÖNÜK'
Biz, çözüm süreci için sabotajlar olabilir dedik. İşte bu son olaylar, en çok da çözüm sürecini saboteye dönük olaylardır. Biz bunlara da aldanmayacağız, bunlara da boyun eğmeyeceğiz. Bu oyunu da bozacağız.

'AKİL İNSANLARLA FİNAL TOPLANTIMIZI YAPACAĞIZ'
Akil İnsanlar heyetimiz 7 coğrafi bölgede 81 vilayette çalışmalarını tamamladı. Çarşamba günü Akil İnsanlar ile final toplantımızı yapacağız. Çözüm sürecini kararlılıkla ilerleteceğiz. Bizim en büyük hazinemiz kardeşliğimizdir.

'ÇOK TEHLİKELİ OYUN OYNANMAK İSTENİYOR'
Bir süredir Türkiye'de çok çirkin tahriklerle, çok çirkin provokasyonlarla Alevi kardeşlerimiz üzerinde çok tehlikeli bir oyun oynanmak isteniyor. Bu çirkin tahrikte CHP, ne yazık ki başrolde bulunuyor. Bu çirkin tahrikte CHP'nin bazı kendini bilmez milletvekilleri başrol oynuyor, başta Genel Başkanları olmak üzere. Bu çirkin tahrikte Türkiye dışından bazı odaklar rol alıyorlar.

Dersim olaylarına karşı bizim dönemimizle alakası olmadığı halde bir Başbakan olarak özür beyanında bulunurken CHP'nin genel başkanı benim bu özrümün karşısında durmuştur. Güya kendisi de Dersimli.

Alevi kardeşlerimizin sorunlarını çözmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hacı Bektaş-ı Veli ve Pir Sultan Abdal hepimizindir.

'TOPRAKLAR ÜZERİNDE AMELİYAT YAPTIRMAYACAĞIZ'
Bu topraklar üzerinde asla ameliyat yaptırmayacağız. Biz kimsenin incinmesine müsaade etmeyeceğiz.

'HESABIMIZI SANDIKTA SORACAĞIZ'
8 ay sonra sandık önünüze gelince bu vandallardan ve onlara destek verenlerden hesabımızı sandıkta soracağız.

'YÜZDE 100'ÜN HÜKÜMETİYİZ'
Sandık sonucu her ne olursa olsun biz 76 milyonun hükümeti, yüzde 100'ün hükümetiyiz. Türkiye'yi bir olarak, beraber olarak kucaklamaya devam ettik, devam ediyoruz. Eğer biz bunu başaramasaydık bu ülkenin 78 vilayetinden milletvekili çıkaramazdık.

CHP, Türkiye'nin genelinde yok, MHP genelinde yok, BDP belli bir bölgede. O kadar. Neden Bunlar milletin tamamını kucaklayamadılar, milletin tamamını AK Parti kucakladı.

'BAYRAKLARI ASACAĞIZ'
Şimdi benim sizden bir ricam var. Sincan'da başlattığımız bayrak kampanyasını devam ettireceksiniz, balkonlarımıza, pencerelerimize bayrakları asacağız. Bayrak yasasına uygun olan bayrağımızı asmanızı istiyorum. Balkonlar, pencereler ay-yıldızlı bayrağımızla süslensin.''