NTV

Erdoğan, Turgut Özal'ın kabrindeki anma törenine katıldı

ntv.com.tr

Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vefatının 24. yıldönümde 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kabrinde düzenlenen törene katıldı. Erdoğan ardından Menderes ve Erbakan'ın kabrini de ziyaret etti.

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, vefatının 24. yılında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle kabri başında anıldı. 

Törene Erdoğan'ın yanı sıra Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İBB Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Valisi Vasip Şahin de katıldı.

Turgut Özal'ın öz geçmişinin okunduğu törende, Anıtmezar'a Cumhurbaşkanlığı çelengi konuldu, ardından saygı duruşunda bulunuldu.

Bu arada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanına çağırdığı Efe Özal'ın kızı Serra Özal da elinde tuttuğu çiçekleri, dedesi Turgut Özal'ın kabrine bıraktı.

Daha sonra Kur-an'ı Kerim tilavetinin ardından dua edilen törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile beraberindekiler, Özal ailesine taziyelerini iletti.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Özal'ın torunu Serra Özal'a hediye verdiği görüldü.

MENDERES VE ERBAKAN'A DA ZİYARET

Turgut Özal'ın eşi Semra Özal ve çocukları Ahmet Efe Özal ile de görüşen Erdoğan, ardından Adnan Menderes ve Necmettin Erbakan'ın kabrini de ziyaret etti.

"MÜSTESNA BİR YERE SAHİP"

Erdoğan, Özal'ın vefat yıldönümü dolayısıyla bir mesaj da yayımladı. Özal'ın milletin yetiştirdiği seçkin devlet adamlarından ve siyasetçilerden biri olduğuna işaret eden Erdoğan, Özal'ın Türkiye'nin kalkınmasına katkıları, değerli icraat ve hizmetleriyle her zaman saygıyla yad edileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Seksenli yıllarda ülkemizde demokrasinin tekrar canlanmasında da önemli rol oynayan merhum Özal, aziz milletimizin gönlünde müstesna bir yere sahiptir. Merhum Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’a vefatının 24'üncü yıl dönümünde Allah'tan rahmet diliyor; kendisini saygıyla anıyorum."

Turgut Özal, 24 yıl önce 17 Nisan 1993'te hayatını kaybetmişti.

ETİKETLER