Erdoğan: Türk bayrağı olmalıydı

Öcalan'ın mesajını değerlendiren Başbakan Erdoğan Diyarbakır'da Türk bayrağı olmamasına tepki gösterdi. Erdoğan, "Bayrağın olmaması mesaja ters düşüyor; provokatif bir yaklaşım" dedi.

21.03.2013 - 16:14

Erdoğan: Türk bayrağı olmalıydı

Hollanda'da temaslarda bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan, Abdullah Öcalan'ın 'silahları bırakın' çağrısını değerlendirdi.


Öcalan'ın mesajını 'olumlu bir gelişme' olarak gördüğünü belirten Erdoğan, "Aslolan bu çağrının ötesinde uygulamadır. Burada Öcalan'ın ifadeleri ne denli karşılık bulacak en kısa zamanda görmek isteriz. Buradaki ifadelerde yatan birçok mesaj aylardır bizim söylediğimiz sözler. Silahlar bırakılmalıdır. Habur'da bazı örneklerini yaşadık. Bizim güvenlik güçlerimizin de operasyon yapma gibi bir riski yoktur. Bu operasyonlar da biter, ta ki bu tür eylemler olmasın. Uygulamaya geçildiği anda hava da değişecektir" dedi.

"Terörden beslenenlerin oyununu bozan bir süreç" diyen Erdoğan, bayrak eleştirisi yaptı.

Erdoğan şunları söyledi: "Diyarbakır'da yapılan mitingde Türk bayraklarının olması gerekirdi. Türk bayrağının orada olmayışı aslında hala bu süreci olumsuz etkileme gayreti içinde olanların bana göre provokatif yaklaşımıdır. Öcalan'ın mesajında da tek millet kavramını görüyoruz. Bu uygulamalar mesaja ters düşüyor. Zaman içinde bunlar da giderilmek suretiyle 30 yıllık sıkıntıyı böylece bir an önce aşmış oluruz. Bayrağımızın olmaması önemli bir eksiklik. Bunu bir şov olsun diye söylemiyorum."

Abdullah Öcalan, Diyarbakır'da okunan mesajında 'silahları bırakın, sınırdışına çıkın' çağrısı yapmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...