Erdoğan: Türkiye butik devlet değil

Başbakan Erdoğan, 12 askerin şehit olduğu helikopter kazasıyla gündeme gelen 'Afganistan'daki Türk askeri varlığı' eleştirilerine düzenlediği basın toplantısında yanıt verdi. Erdoğan, "Türkiye içine kapalı butik bir devlet değil, güçlü olmanın gereği budur" dedi.

20.03.2012 - 21:06

Erdoğan: Türkiye butik devlet değil

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan'daki helikopter kazasıyla ilgili konuştu.

Ülkedeki Türk askeri varlığıyla ilgili eleştirilere sert yanıt veren Erdoğan, "Güçlü bir devlet olmanın gereği budur. Türkiye içine kapalı butik bir ülke değildir" diye konuştu.

Erdoğan, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'la Başbakanlık'taki görüşmesinin ardından bir basın toplantısı yaptı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, 'Türk askerinin Afganistan'daki varlığı'yla ilgili eleştirilere yanıt verdi.

Ülkede meydana gelen ve 12 Türk askerinin şehit olduğu kazayla ilgili incelemenin halen sürdüğünü kaydeden Erdoğan,

"Olayla ilgili kaza kırım incelemesi devam ediyor. İlk bilgiler, helikopterin teknik bir arıza nedeniyle düştüğü yönünde. Rapor tamamlanınca bunu kamuoyuyla paylaşacağız." dedi.

'Olayın istismar meselesi yapıldığını' dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

"Bu nasıl oluyor da bir istismar vesilesi yapılıyor? Bizim ordumuz tabii ki orada sürekli kalacak değil. Ama bütün bu kararları biz TBMM'de alıyoruz. Bizden Türkiye'de siyaset yapan ya da bir şeyler yazanlar içine kapalı bir butik devlet mi istiyorlar? Türkiye bir butik devlet değildir.

'GÜÇLÜ OLMANIN GEREĞİ'
Türkiye, dünyaya açık, güçlü bir devlettir. Güçlü bir devlet olmanın gereği budur. Bunu yapmak gerekir. Birilerinin söylediği veya kendine göre oluşturduğu yol haritasına Türkiye Cumhuriyeti Devleti uymaz. Biz olması gerekeni yaparız. Hiçbir zaman küçük düşünmeyiz.

Tabii ki büyük devlet olmanın da zaman zaman bedelleri vardır. Bu bedelleri de kimse görmezden gelemez. Şu anda 12 şehidimiz görüldüğü gibi operasyonda değil kazada, velev ki operasyon neticesinde de olabilir veya herhangi bir saldırı neticesinde de olabilirdi. Ama olmadı.

Şu anda bölücü terör örgütü ile mücadelede şehit vermiyor muyuz?"

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...